Zamanımı Kontrol Edemiyorum, Ne Yapayım?

Düşünen Adam - İbrahim Tatlıses

Zamanın su gibi akıp geçtiğini düşünenler etkili bir planlamayla süreci verimli bir şekilde yönetebilirler. Günümüzde sadece çalışanların değil, öğrenci ve ev hanımlarının da cevabını aradığı zamanımı kontrol edemiyorum, ne yapayım sorusu için basit tavsiyeler şu şekilde sıralanabilir.

1- Her Gün İçin Yeni Planlama

Zamanı planı yapma

Her günün sonunda bir sonraki gün için planlama yapmak, acil ve sonraya bırakılacak işler hakkında düşünme fırsatı sağlar.

2- Motivasyona Uygun İşleri Listeleme

Listenin uzun olduğu günlerde motivasyona uygun seçim yapılabilir.

3- Yazarak Not Alma

Klasik ya da dijital bir ajanda kullanarak yapılan görüşmeler ve akla gelen fikirler not edilebilir. Gün boyu nasıl performans gösterileceği konusunda destek sağlayan uygulama, kişinin kendine olan güvenini de artırır.

4- Dikkat Dağıtan Eylemlere “Dikkat”!

Dikkat dağıtan eylemler yapılması zorunlu işlerin aksamasına neden olur. Mevcut zamanın en az yarısını faydalı iş ve olumlu düşüncelere ayırmak kısa vadede fark yaratılmasını sağlar.

5- Düşünülen İşi Eyleme Geçirme

Düşünülen işin eyleme geçirilmesi zaman alır. Her işin sonunda istenen yere gelinip gelinmedi kontrol edilmeli ve yeni bir işe daha sonra başlanmalıdır.

6- Dış Uyaranlara Karşı Tedbir

Günümüzde artan dış uyaranlara karşı tedbir alınmalıdır. Her çalan telefona, her gelen mesaja ya da maile cevap vermek zorunluluğu yoktur. Bu aşamada acil işlere öncelik verilerek zaman doğru kullanılabilir.

7- İşe Odaklanma

Sosyal medya uygulamaları işe olan odaklanmayı azaltır. “Rahatsız etmeyin” kartları özellikle evden çalışanlar için kullanılması gereken malzemeler arasında gösterilebilir.

8- Zamanın Karşılığı Olan Para

1 saatinin kaç lira olduğunu hesap edenler, yararsız aktiviteleri bir kenara bırakarak sadece acil işlere odaklanır.

9- İşi Devredin!

Mevcut işi bir başkasının yapabilecek olması halinde devir işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanmalıdır. Güvenilir ekip arkadaşları stresi minimize eder. Güncelleme toplantıları eşliğinde işin gidişatı takip edilebilir.

10- “Hayır” Demeyi Öğrenme

Gereğinden fazla iş almak teslim sürelerinin sıkışmasına neden olur. Basit bir şekilde “Hayır” demeyi öğrenmek doğru bir zaman yönetimi yapmak isteyenlerin edinmesi gereken bir özelliktir.

Uyku sıkıntısı yaşıyorsanız, Uykum Kaçtı Ne Yapayım? makalesine göz gezdirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir