Yarın Yokmuş Gibi ; Ölmeyen Canlılar

İnsanlar yıllardır ölümsüzlüğün sırrını bulmaya çalışıyorlar ve bunda pek başarılı oldukları söylenemez. Biz dünyadaki tüm canlıların ölümlü olduğunu düşünsek de bu aslında böyle değildir. Ölümsüz olan canlılar var ve bu canlıların çoğu denizlerde ve okyanuslarda yaşıyor. Bu biyolojik olarak ölümsüz olan canlılar fiziksel şiddete ve hastalıklara maruz kalmazlar ise sonsuza kadar hayatlarını sürdüre bilirler.

1. Deniz anası ”Turritopsis nutricula”

Ölmeyen Canlılar - Ne Yapayım?

Deniz anaları ölümlü olsalar da ”Turritopsis nutricula” türü ölümsüz canlılar kategorisine giriyor. Bu deniz anası kendi genini manipüle edebiliyor. Yetişkin bir Turritopsis nutricula tehlike hissettiği an canlı dokunaçlarını geri çekerek yeni dünyaya gelmiş bir deniz anası haline gelir. Yetişkinlik evresinden gelişim evresine geri dönen bu canlı yeniden zamanla yetişkinlik evresine doğru ilerler. Bunun sayesinde asla yaşlılıktan ölmez. Eğer hastalıkla karşılaşmazlar ve başka canlılar tarafından öldürülmezler ise sonsuza kadar bu şekilde yaşaya bilirler.

2. Kırmızı Deniz Kestaneleri

Ölmeyen Canlılar - Ne Yapayım?

Oregon üniversitesindeki biyologlar kırmızı deniz kestanelerinin vücutlarının yaşlanmadığını ve sadece büyüdüklerini keşfetmişlerdir. İlginç olan şeylerden biriyse bu canlıların üreme yeteneklerinin yaşlandıkça daha da gelişmesi ve ne kadar çok yaşlılarsa o kadar çok kaliteli nesil üretmeleridir. Üstelik bu canlılar tüm organlarını yenileyebilme yeteneğine sahiptirler. Yaralanan organlarını ve dikenlerini yeniden yenileyebiliyor ve bu şekilde uzun süre yaşayabiliyorlar. Biyologlar yapılan araştırmalar sonucu 200 yıldan fazla yaşaya bildikleri bulunan bu canlıların eğer hastalık ve şiddete maruz kalmazlar ise daha fazla yaşaya bileceklerini keşfetmişlerdir.

3. Pasifik Okyanusundaki Mercan Türü

Ölmeyen Canlılar - Ne Yapayım?

Pasifik okyanusun ölümsüz sakinlerinden biri olan bu mercan türü, okyanusta bulunmuş en yaşlı canlı olarak biliniyor. 500 metre derinliklerde yaşayan bu mercan türünün bulunmuş en yaşlı örneğinin 4000-den çok yaşı olduğu düşünülüyor.

4. Deniz tarağı türü.

Ölmeyen Canlılar - Ne Yapayım?

 

2006 yılında İzlanda da kıyıya vurmuş bir deniz tarağı araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Deniz tarağının yaşını gösteren halkaları sayarak ve analizler yaparak bu canlının doğum yılının 1499 yıllarına dayandığı bulunmuştur. Bu araştırma sonucu olarak bilim insanları bir deniz tarağının düzgün koşullarda yaşayacağı süreçte ölmeden uzun süre hayatını sürdürebileceğini söylemişlerdir.

5. Hydra.

Ölmeyen Canlılar - Ne Yapayım?

Mikroskopik tatlısu canlısı olan Hydranın ölümsüzlüğü 19 yüz yıldan beri konuşulsa da bunun gerçek olduğu 20 yüz yılda kanıtlandı. Bu canlının bazı türlerinde yüksek yenilenme kabiliyeti bulunuyor. Zamanla vücutlarının farklı kısımlarını yenileye bildikleri için ölmeden yaşayabiliyorlar.

6. Istakoz Türü

Ölmeyen Canlılar - Ne Yapayım?

Istakozların ortalama yaşları 30-50 olarak bilinse de Newfoundland kıyılarında bulunan bir ıstakozun 140 yaşında olduğu öğrenilmiştir. Bu bir çok bilim adamının kafasında büyük soru işaretleri yarattı ve daha sonra bilim dünyasında ıstakozların ölümsüz olup olmadığı hakkında tartışmalar yürütülmeye başlatıldı. Üstelik bu ıstakozlar kendini onarabilen ve yenileyebilen DNA’ya sahiptirler ve bunun sayesinde yaşlanmadan hayatlarını sürdürebiliyorlar. Bulunan 140 yaşlı Istakoz’da yaşlanma belirtileri görünmemesi bunu kanıtlıyor.Bu canlılar ölse de ölüm sebeplerinin yaşlılık yüzünden değil hastalık yada fiziksel şiddet yüzünden olduğu düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir