Üzerine Gök Taşı Düşen Kadın

Gök taşları genellikle küçük olur ve atmosferde yanarak bize zarar vermezler. Büyük gök taşları bile atmosfere girdiklerinde yanarak ve küçük parçalara ayrılarak farklı yerlere dağılırlar. Bu yerler genellikle okyanuslar yada insanların yaşamadığı alanlar olur. Yer yüzüne büyük bir gök taşının düşmesi çok nadir görülür ve düşse bile, canlılara ürettiği şok dalgalarıyla yada çıkardığı yangınlarla zarar verebilir. Peki sizce bu durumda gök taşının bir insanın üzerine düşerek ona zarar vermesi ne kadar mümkün? Evet böyle bir olay bir kadının başına geldi ve kadın bu olaydan sonra hayatta kalabildi. İnanılmaz sesleniyor değil mi?

 

Tarihte sadece bir kere kaydedilmiş bu nadir olayın baş kahramanı Ann Hodges isimli bir kadın. Bu ilginç olay 1954 yılının kasım ayında Alabamanın Sylacauga kasabasında yaşandı. Evinde televizyonun karşısındaki kanepede kestiren kadın bir anda yaranan gürültüden ve ona çarpan nesneden dolayı uyanıyor ve korkuyla etrafına bakınıyor. Uyuduğu için hızla evine doğru hareket eden ve akşam havasını kendi ışığıyla aydınlatan bu gök taşını fark etmemişti. Ne olduğunu anlamayan kadının yanına bu olayı görenler koşturarak gitmeye başlamıştılar bile. Gök taşı tavanda delik açarak eve düşmüş ve radyodan sekerek uyuyan kadına çarpmıştı. Ann Hodges bu gök taşı kazasından karnının alt kısmındaki büyük bir yarayla kurtulabilmişti. 

Gök taşının nasıl düştüğünü gören sakinler olayı böyle anlatıyor ” Gök yüzünde dumanla kaplı parlayan bir nesne gördük ve ardından gürültülü bir ses duyduk’. Bu durumun Soğuk Savaşın ortasında gerçekleşmesi kasaba sakinlerini çok korkutmuştu. Olayı gören insanlar bunun Sovyetler tarafından atılan bir roket olduğunu düşünmüş ve sıradaki roketleri beklemeye koyulmuşlardı, fakat bir daha ses çıkmayınca bunun böyle olmadığını anlamışlardı. Yayılan dedikodular arasında bunun bir uzaylı istilası olabileceği düşüncesi bile vardı. 

Olay yerine gelen polisler bunda Sovyetlerin bir eli olmadığından emin olmak için gök taşına el koydular ve taşı araştırmaları için jeologlara yolladılar. Jeologlar bunun sadece bir gök taşı olduğunu söyledikten sonra polisler gök taşını Ann Hodges ve eşine geri verdi. Fakat bir sorun daha vardı. Göktaşının değerli olabileceğini anlayan ev sahibi taşın ona ait olduğunu iddia etmeye başladı ve gök taşını kiracılarından almaya çalıştı. Ann Hodgese dava açan ev sahibi kadından 500 dolar alarak gök taşını ona bıraktı. 

Ann ve eşi taşı bir muzeye, özel koleksiyonu olan birine yada bir sergiye satmaya çalışsa da almak isteyen biri malesef bulunamadı. Gök taşını en sonunda Smithsonian muzesine bağışlmaya karar verdiler ve o zamandan beri taş orada sergileniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir