Telefonu Nasıl Doğru Dezenfekte Etmeliyim?

Telefonu nasıl doğru bir şekilde dezenfekte etmeliyiz? Yaşadığımız bu zor günlerde sağlığımızı korumak ve virüslerden korunmak için ellerimizin temizliğine ekstradan özen gösteriyoruz. Eldivenlerle, kolonyalarla, antibakteriyel sabunlarla vs. ellerimizi temiz tutmaya çalışıyoruz. Fakat bazılarımızın unuttuğu bir şey  var, günaşırı elimizden düşmeyen telefonlarımız. Telefonlarımız sadece ellerimize değil, gelen aramalar sonucu sık sık yüzümüze de temas ediyor.

Yapılan araştırmalara göre: 

 • Arizona Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre telefonlarımızı sıklıkla üzerinde koyduğumuz çalışma masalarının üstü, ofislerdeki tuvaletlerden 100 kat daha kirlidir.
 • ABD Hastalık Kontrol ve Korunma merkezinin (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) yaptığı değerlendirmeye göre hastalıklar ve virüslerin yüzde sekseni (80%) el yoluyla insana bulaşıyor ve biz ellerimizle sürekli telefonlarımıza dokunuyoruz.
 • Yapılan araştırmalara göre insanlar ortalamada her 12 dakikada bir telefonlarını kontrol ediyor, bu durum enfeksiyonun yayılması için mükemmel bir ortam yaratıyor.
 • Diğer araştırmalar sayesinde telefonun üzerinde streptokok, antibiyotiğe dayanıklı bazı bakteriler, metisilin’e dirençli Stafilokok aureus (bakteri türü) gibi bakteriler bulunmuştur. Yani sadece pandemi olduğunda değil her zaman telefonumuzu temiz tutmalıyız.

Kirli ellerimizle telefonumuza dokunduktan sonra, ellerimizi yıkıyor sonra yeniden temiz ellerimizle kirli telefonumuza dokunuyoruz. Böylelikle ellerimizi yıkamanın pek bir anlamı kalmıyor.

Peki telefonları nasıl doğru bir şekilde dezenfekte etmeliyiz?

 1. Telefonunuz şarj aletinde ise çıkarın.
 2. Telefonunuzda kılıf varsa kılıfını da çıkarın.
 3. Bir nemli birde kuru beze ihtiyacımız var.  Bez olarak makyaj silmek için kullanılan pamukları kullana biliriz. (Antibakteriyel ıslak mendil de kullanılabilir.) Bezi nemlendirmek için üzerine bir kez antibakteriyel sprey sıkın. Eğer telefonunuz suya karşı dayanıklı değilse, çok nemli bez telefonunuza zarar verebilir o yüzden dikkat edin ve az nemli olmasına özen gösterin.
 4. Telefonun sadece ekranını değil arkasını ve kenarlarını da dikkatli bir şekilde temizleyin. Aynı zamanda kılıfın arkasını önünü ve kenarlarını temizleyin.
 5. Telefonunuzun deliklerine su kaçmamasına dikkat edin.
 6. Son olarak kuru bezle telefonunuzu silin.
 7. Telefonunuzu temizlemeden önce ve sonra elinizi iyice yıkamaya özen gösterin.

Eğer sık kullandığınız laptop veya bilgisayarınız varsa onları da bu şekilde temizleyebilirsiniz. Temizliğe dikkat edelim sağlıklı kalalım 🙂 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir