STT ve TETT Nedir?

Her birimiz marketten ürün almadan önce onun içindeki şekerin, yağın vs. oranını ve tabii ki de son kullanma tarihini kontrol ederiz. Son kullanma tarihini kontrol ediyoruz ama birçoğumuz tavsiye edilen tüketim tarihine bakmıyoruz bile. Peki STT ve TETT nedir ve aralarındaki fark nedir?

STT’nin açılımı Son Tüketim Tarihidir ve ürünü hangi tarihe kadar kullana bileceğimizi gösterir.Bu ambalajın üzerinde rakamlarla bildirilir ve genellikle gün.ay.yıl olarak yazılır. Son kullanma tarihi bitmiş ürünler ve ilaçlar etkisini ve faydasını kaybeder ve yararsız bir hal alır. Gıda ürünleri ise son tüketim tarihi bittikten sonra sağlığımız için tehlikeli bir hale gelir ve bozulması sonucunda insanı zehirleyebilir. Son Tüketim Tarihi bitmiş ürün satıldığı yerde hemen raftan kaldırılmalı ve hiç kimseye satılmamalıdır.
Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin dördüncü bölümü ve 9. maddesine göre ürünün ”Tavsiye edilen tüketim tarihi veya son tüketim tarihi” zorunlu bir şekilde tüketiciye bildirilmelidir.

TETT’nin açılımı Tavsiye Edilen Tüketim Tarihidir ve ürünün doğru koşullarda saklanılması durumunda bildirilen tarihe kadar kıvamını, kokusunu, tadını ve faydalı yanlarını kaybetmeyeceğini bildirir. Kısacası ürün kaydedilen tarihe kadar, satılığa çıkarıldığı ilk gündeki tazeliğini korur. TETT bittikten sonra ürünün kıvamında, renginde kokusunda ve tadında birtakım değişiklikler olabilir. Örneğin organik balın Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi bittikten sonra balın rengi koyulaşabilir kıvamı daha sert ve yapışkan bir hale gele bilir. Buna bakmayarak bal faydalı özelliklerini kayb etmez ve hala yene bilir. Ama balın son tüketim tarihi bitmiş ise balın yenmemesi gerekiyor.

Yada örneğin benzin deposuna dökülen enjektör temizleyici sıvının TETT tükenirse sıvının rengi,kokusu ve etkisi değişebilir ama yinede etkisinin azalmasına bakmayarak kullanılabilir. STT tükenmiş ise ama asla kullanılmamalıdır. Bu enjektörü temizlemek yerine daha da kötü yapacaktır.
STT ve TETT ambalajın üzerinde aynı anda gösterile bilir. Ürünün Son Tüketim Tarihi, Tavsiye Edilen Tüketim Tarihinden daha az olmalı yada onunla aynı tarihte olmalıdır, daha fazla olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir