Sosyal İzolasyon Dünyamıza Nasıl Etki Etti?

Birçoğumuz medyada sosyal izolasyonun İtalyadaki ”Kanallar Şehri” olarak bilinene Venediğe nasıl etki ettiğini görmüşüzdür. Venediğin kanalları daha temiz bir hale geldi ve kanallarda daha önce hiç görülmeyen yunus balıkları görülmeye başlanıldı. Ama bu sadece İtalyada görünen bir durum değil. Sosyal İzolasyon sayesinde insanlar doğaya daha az etki etmeye başladılar. Doğanın buna verdiği tepkiler birçoğumuzu şaşırttı ve şaşırtmaya devam ediyor. Pandemi insanlara kötü etki etse de, doğanın keyfi yerinde gibi görünüyor. Buna Pandeminin iyi yanları da diye biliriz. İşte doğanın sosyal izolasyona verdiği tepkiler:

İspanya

Dünyanın başka şehirlerinde görüldüğü gibi Barselonanın da, boşalmış ve insansız kalmış sokaklarında vahşi hayvanlar belirmeye başladı. En çok görülen vahşi hayvanlardan biri ise tepelerden inen yaban domuzları oldu.

Peru

Peru’nun Çevre Bakanlığının verdiği bilgilere göre kimsesiz kalmış plajlarda daha önce hiç görülmeyen martılar, sümsük kuşları, yunus balıkları ve hatta deniz aslanları görüldü.

Japonya

Japonya’nın bazı şehirlerinin sokaklarında geyik sürüleri dolaşmaya başladı.

Hindistan

Hindistan’ın büyük şehirlerinde nesli tükenmekte olan misk kedileri görülmeye başlanıldı.

Büyük Britanya

Geyik sürüleri London’un doğu kısmında da görüldü. Galiba dünyayı ele geçirmeye çalışıyorlar.

Galler

Llandudno şehrini ise dağ keçileri işgal etmiş durumda. Bu şehirde yaşayan insanlar, dağ keçilerinin  sürekli olarak şehre girmeye çalıştıklarını ama insanların onları kovduklarını söylüyorlar. Sosyal İzolasyon sayesinde bunu yapan biri olmadığı için dağ keçileri sonunda maksatlarına ulaştılar ve memnun bir şekilde şehirde tur atıyorlar.

Hava temizlendi

Bir çok ülkede hava temizlendi. Özellikle Hindistan, Çin  ve İtalya gibi ülkelerde bu çok göze çarptı. Öyle ki, Hindistan’ın Jalandhar şehrinde insanlar 30 yıl arzında ilk defa Himalaya dağlarını  gördüler. ” Punjapda hava temizlendiğinden beri Jalandharda Himalaya dağları gözüküyor. Güzel bir görüntü” diye tweet atan yerli, bu görüntüyü hayatında ilk defa görenlerden biri.

 

Bilim insanları sosyal izolasyonun hayvanlara, bitkilere, denizlere ve böceklere çok iyi etki ettiğini bildiriyorlar. Arıların ve diğer böceklerin sayıları artıyor ve etrafta yabani çiçekler yetişiyor. Acaba insanlar doğaya nasıl etki  ettiklerini gördükten sonra bunlardan bir ders çıkaracaklar mı? Yoksa karantin biter bitmez dünya yeniden eski haline mi gelecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir