Şaşırtıcı Görüntüye Sahip “Kristal Mağarası”

Meksikanın Naica isimli şehrinin yakınlıkarında doğanın yarattığı eşsiz bir mağara bulunmakta. Fakat bu mağara yerin tam 300 metre altında. Bu kadar derinde yer alan bu mağarayı keşfetmek çok da kolay olmadı tabii ki.

Madenciler 1910 yılında Naica maden ocağının 120 metre derinliğinde dev selenit kristalleri olan bir mağara bulmuşlardı ( Kılıçlar Mağarası). Bu buluş insanların şaşkınlığına ve hayranlığına neden olmuştu. Yerin biraz daha altındaysa onları daha da büyülü bir mağara beklemekteydi. Böylelikle Kristal Mağarası olarak anılan bu büyülü yer bundan tam 90 yıl sonra, yani 2000 yılında şans eseri keşfedildi.
Kristal Mağarası, iki madenci kardeş tarafından tünel kazılırken bulundu ( Penoles madencilik şirketi için). Mağara farklı yönlere doğru büyümüş dev selenit kristalleri ile doluydu. En büyük kristalin uzunluğu 11 metre genişliği ise 1 metre olmakta. Bu şekilde dev kristallerin yaranması için çok özel koşullar gerekiyor. Yüksek sıcaklık, yüksek nem ve milyonlarca yıl. Bu özel koşullar aynı zamanda ve aynı yerde bulununca karşımıza işte bu şekilde göz kamaştırıcı dev krsitaller çıkıyor. Bir çok mağarada havanın serin olması bu tür kristallerin yaranmasına engel olur. Bu mağaraysa altında yer alan magma sokulumu yüzünden yüksek bir sıcaklığa sahip.

Yaklaşık 26 milyon yıl önce magma burada yerin derinliklerinden yükselerek yer yüzeyine çıkıyordu. Dağların yaranmasını sağlayan bu süreç aynı zamanda kristallerin yaranmasını da açıklamakta. Mağara uzun bir süre, içeriğinde anhidrit minerali bulunan sularla doluydu. ( Anhidrit minerali 58 dereceden yüksek olan suda stabil bir şekilde kalabilir, fakat suyun derecesi düşerse mineral eriyerek alçıtaşı minareline dönüşür). Magma sayesinde yüksek sıcaklığa sahip olan su bir süre sonra 58 derecenin altına iniyor. Erimeye başlayan anhidrit suyu kalsiyum ve sülfatla dolduruyor. Böylelikle kalsiyum ile sülfatın selenit kristallerini oluşturması için uygun koşullar yaranıyor.


Suyun altında kalmaları onların durmadan büyümelerini sağladı. Demin de dediğimiz gibi bu kristallerin bu kadar büyümesi için milyonlarca yıl gerekiyor. Yapılan araştırmalar sonucu kristalin 1 metre büyümesi için 500 000- 900 000 yıl gerektiği bulunmuştur. 11 metreye kadar varan bu kristallerin ne kadar uzun süre içinde bu hale geldiğini düşünün şimdi…
Doğanın yarattığı bu muhteşem yerin keşfi maalesef onu tehlike altına atıyor. Bilim adamları Kristal Mağarasını araştırmak için mağarada bulunan suyu sürekli olarak çekmek zorundalar. Susuz kalan mağarada bulunan kristaller ise bu durumdan zarar görüyor. Uzmanlar bir kaç yıl daha araştırma yaptıktan sonra mağarayı koruma altına alacaklarını bildirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir