Sabahın İlk Saatlerinin Tüm Günümüze Etkileri

Bir çoğumuz sabahın ilk saatlerinde yaptığımız şeylerin günümüze önemli etkileri olduğunu duymuşuzdur. Fakat çok azımız sabahının ilk saatlerini değiştirmeye çalışmıştır. Bu makaleyi okuduktan sonra sabahla ilgili tüm fikirleriniz değişecek ve yaşam kalitenizi yükseltmenin sizin elinizde olduğunu anlayacaksınız. Güne nasıl başlamalıyız ve günün ilk saatlerinde neler yapmalıyız?

Günün güzel ve verimli geçmesi için ters olmayan yanından kalkmak bazen yeterli olmuyor.

Günün ilk saatlerinde yaptığınız şeyler sizin psikolojik durumunuzu, fiziki durumunuzu ve gün boyu ihtiyaç duyacağınız enerjiyi belirler. Bu yüzden de güne doğru başlamak çok önemlidir. Sabahları uyanarak, ya kendinizi enerjiyle doldurarak gününüzün verimli geçmesini sağlarsınız yada tam tersine tüm enerjinizi öldürerek gününüzü çekilemez bir çin işkencesine çevirirsiniz.

1.Şöyle düşünün bir kişi sabah bir kaç kez alarmı erteleyerek güçlükle uyanıyor ve uykulu bir şekilde eline telefonu alarak uzun bir süre yatağında sosyal medyada dolanıyor. Daha sonra kalkarak aç karnına kahveyle yada ağır hamur yemekleriyle kahvaltısını yapıyor. Ne giyeceğine karar veremiyor ve sonunda bir kıyafet seçerek uykulu bir şekilde işe yada okula gidiyor.

2.Bide sabah alarmına hemen kalkan, sosyal medyalara bakmadan pencereleri açan, 1-2 bardak ılık su içen, kısa ferahlatan bir duş alarak en az 15 dk. spor yada yoga yapan daha sonraysa ağır olmayan ama tutumlu bir kahvaltı eden birini düşünün. Sabah yaptığı şeylerle kendine enerji depolayan kişi daha sonra dünden seçtiği kıyafetlerini giyerek rahat bir şekilde işine yada okuluna gidiyor.

Bu iki durumda hangi kişi daha verimli, enerjili ve kaliteli bir gün geçiriyor sizce? 

Gününüzü kaliteli yapacak rutinler;

Alarmda asla erteleme tuşuna basmayın.

İlk olarak 7-8 saat uyuduğunuzdan emin olun. Bu her insanın günlük en az uyuması gereken süredir. Kendinizi gün içinde daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır. Her birimiz sabahları o çekilemez alarm sesini susturarak ”beş dakika daha” diyerek uyumaya çalışmışızdır. Bu, gün içinde kendimizi yorgun his etmemize neden olabilir. O yüzden ne kadar zor olsa da ilk alarmda kalkarak yüzünüze su vurun ve ayılın.

Hemen yatağınızı toplayın.

Yatağınızdan kalkar kalkmaz hemen onu toplama alışkanlığı edin. Önemsiz gelse de, bu artık uyandığınızı ve uyku zamanınızın bittiğini anlamanıza yardım edecek ve dağınıklığın oluşturacağı gerginliği ortadan kaldıracaktır. Hazırlandığınız sırada dağınık bir yatak görmek kötü his ettirebilir.

Perdeleri ve ışıkları açın.

 

Uyandıktan sonra yapmanız gereken şey odanızın perdelerini ve ışığını açmak olacaktır. Pencereyi de açarak içeriye temiz havanın dolmasını sağlayabilirsiniz. Perdeleri açarak beynimize artık sabah olduğu uyarısını veririz ve bu uykulu durumdan dinç duruma geçişi hızlandırır.

Temizlik.

 

Diş ve dil temizliğinizi yaparak daha ferah his edeceksiniz. Eğer her sabah kısa bir duş alıyorsanız bu da güne daha iyi başlamanıza yardım edecektir.

1-2 bardak ılık su için.

Sabah uyandıktan sonra aç karnına bir dolu bardak ılık su içmenin sağlığınıza inanılmaz olumlu etkileri vardır. Çok basit gelse de ılık su içmek kan dolaşımınızı düzenler, sindirim sisteminize yardımcı olur, organlarınızı rahatlatır ve kaslarınızı gevşetir, metobolizmanızı hızlandırır. Böylelikle kendinizi daha iyi his edeceksiniz ve midenizi kahvaltıya hazırlamış olacaksınız. Aç karnına direk kahvaltı etmek yada kahve içmek organlarınızı kötü etkiler.

Kısa bir spor yaparak enerji toplayın.

Bu yöntemler arasında size en çok enerji verecek ve iyi his ettirecek yöntemin bu olacağını eminlikle söyleyebiliriz. Saatlerle ağır bir spor yapmaya gerek yok. 15 dakika süren hafif bir spor yada yoga kendinizi dinç, enerji dolu his ettirecek ve keyfinizi yerine getirecektir. Kısa bir sporla kendimize ilgi göstermiş oluruz ve bu da kendimize karşı olan sevgimizi artırır. Biyolojik açıdan bakarsak ise, spor yaptığımızda vücudumuz endorfin salgılar ve buda daha mutlu ve özgüvenli his etmemizi sağlar. 

Kahvaltıda ağır yemeklerden ve hamur yemeklerinden kaçının.

Tabii ki sabah aç kalkınca midemizi salamlarla, sosislerle ve poğaçalarla şenlendirmek isteyebiliriz ama bu yemekler sadece midemizi değil ruh halimizi de ağırlaştıracaktır ve enerjimizin hızlı tükenmesine neden olacaktır. Bunlar yerine yağsız ve hamur olmayan yiyeceklerle güzel bir kahvaltı çekebilir ve kendimizi daha hafif ama tok his edebiliriz.

Anlamsız gerginliklerden uzak durun.

Sabah sizi gerebilecek şeyleri daha önceden halletmeye çalışın. Örneğin sabah gün içinde giye bileceğiniz kıyafeti seçmek ve kombin yapmaya çalışmak anlamsız bir yere gerginlik yaratarak günün kalanını kötü etkiler. Bu yüzden akşamdan giysilerinizi hazırlayarak bir köşeye bırakın ve böylelikle sabahınızın daha akışkan geçmesini sağlayın. Yada eğer gün içinde yapmanız gereken şeyler çok fazlaysa ve neyi ne zaman yapacağınızı bilmiyorsanız bunu da akşamdan planlayın ve bir kağıda yazarak yarın için hazır tutun. Sabah ”neyi ne zaman yapacağım” diye düşünerek anlamsız gerginlik yaratmaya ihtiyacımız yok sonuçta.

Kısa öneriler:

  • Sabahınızı sevdiğiniz pozitif şarkılarla renklendirebilirsiniz.
  • Sabah kalktıktan sonra sevdiklerinize güzel mesajlar yollayın. Bu daha iyi his etmenizi sağlayacaktır ve gününüzü olumlu etkileyecektir ( Yanınızda sevdiğiniz biri varsa sarılın)
  • Eğer gergin ve meşgul bir güne uyandıysanız o zaman sabah kalkar kalkmaz bunları düşünmek yerine hayatınızdaki olumlu şeyleri düşünerek şükür edin

Bir çok insan günün güzel geçmesi için sabah erkenden kalkmak gerektiğini söyler ama bu tüm insanlar için böyle değildir. İnsanlar farklıdır ve bazıları sabah erken kalktığında bazılarıysa gece daha verimli olur. Fakat eğer geç uyanan biriyseniz ve gün içinde yorgun his ediyorsanız o zaman yukarıdaki öneriler ile birlikte her sabah düzenli olarak  erkenden kalkmaya çalışın. Bir hafta boyu bunu uygulayın ve bunun size nasıl etki ettiğini gözlemleyin. Belki de sandığınız gibi gece insanı değilsinizdir.

Yukarıda yazılan yöntemleri uygulamak zor değil. Zor olan şey onları uygulamaya başlamak ve kendimizde bunları düzenli olarak uygulayacak gücü bulmak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir