Kendinin EN İYİ Versiyonu Ol

Herkes yaşından ve kişiliğinden farketmeksizin kendinin en iyi versiyonu olabilir. Bunun için gereken tek şey bunu gerçekten de istemek ve harekete geçmek. Fakat herkesin dünyaya karşı olan bakış açısı ve kendinden emin hissetmesi için ihtiyacı olan şey farklıdır. Size gereken şeylerin ne olduğunu anlamanız için kendinizi ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizi analiz etmeniz gerekiyor. Nasıl biri olmak istediğinizle şuan ki halinizin arasındaki farkları ve bu farkları kapatmak için ne yapmanız gerektiğini bulun. Belki de kendinizin en iyi versiyonu olarak his etmeniz için çok az şey yapmanız gerekiyordur ama kendinizi ve insanlarla olan ilişkilerinizi analiz etmiyorsunuz diye bundan habersizsinizdir. Bazen çok küçük şeyler bile bizim kendimize karşı olan eminliğimizi ciddi bir şekilde etkileyebiliyor.

Bu makalede kendinizi tam istediğiniz gibi görebilmeniz için yapabileceğiniz genel şeyleri anlatarak size yardımcı olmaya çalışacağız.

Belli bir süre için yapmak istediklerinizi planlayın ve yazın.

Tüm hayatınızın planını kurmaya gerek yok tabii ki. Hayat sürekli olarak değişiyor, yeniliklerle karşılaşa biliriz ve buda fikirlerimizin değişmesine neden olur. Bu yüzden de sadece bir yılın planını kurmanız yeterli olacaktır.

Günlük planlar kurarak zamanınızı kontrol edin.

İlk şıkta dediğimiz gibi bir yılda yerine getirmek istediğimiz planları hayata geçire bilmek için sadece hayal kurmak yeterli değildir ve harekete geçerek birazcık güç sarf etmek gerekir. Bunu yapa bilmek için ise günlük planları kullanabilirsiniz. Günlük planlarınızı geceden bir kağıda yazarak bir liste hazırlayın ve bunları düzenli bir şekilde yerine getirin. Bir süre sonra bu alışkanlık haline gelecektir ve ekstra bir güç harcamanıza gerek kalmayacaktır.

Günlük planlarınızın bir birine benzemesinden kaçının. Bir birine benzeyen günler sayesinde sıkılabilir ve sanki kendinizi kısıtlıyor hissine kapılabilirsiniz. 

Günlük planlarınızı her gün düzenli bir şekilde yerine getirmek zor olabilir. Sonuçta her birimiz insanız ve her gün motive olmuş bir şekilde ve bol enerjiyle uyanmayız. Fakat motive olmamızı sağlamak bizim elimizde. Günlük planlarınızı yerine getireceğiniz ve çalışacağınız alanı sizi motive edebilecek metalarla doldurun. Bu duvarınızda asılı olan bir resim, başarı belgesi, müzik, sevdiğiniz bir eşya olabilir. Herkesi motive ede bilecek eşya farklıdır ve bunları seçerek kendinizi çevreleyebilrisiniz.

Mükemmelcilik düşüncesinden uzak durun.

Tabii ki her birimiz yaptığımız işin son derece iyi olmasını isteriz ve bunun için elimizden geleni yaparız. Fakat ” bunu mükemmel bir şekilde yapamayacağım” düşüncesi yüzünden yeni şeylere başlayamıyorsanız o zaman hemen bu fikrinizi değiştirmeye çalışın. Çünkü bir iş hiçbir zaman hemen başarıya ulaşmaz ve başarıya giden yolda bir çok kez hataya uğrar. Başladığınız şeyde başarısız olmanız sizin beceriksiz biri olduğunuz göstermez. Bu size işe daha iyi nasıl başlayabileceğinizi gösterir ve daha olgun bir şekilde hareket etmenizi sağlar. 

Sizi kötü etkileyen insanlarla konuşmayı azaltın.

Bazen etrafımızdaki insanlar bizim kararlarımızı desteklemezler ve sürekli olarak bizi eleştirmeye çalışırlar. Sadece kötü yanlarımızı görerek bunu, kendimize karşı olan sevgiyi ve güveni kötü etkileyecek şekilde, bize bildirirler. Etrafımızdaki bu tür insanlar bizim kendimizi iyi his etmemizi zorlaştırır. Bu yüzden eğer mümkünse onlarla ilişkiyi kesin. Değilse o zaman mümkün olduğu kadar az konuşmaya ve fikirlerini önemsememeye çalışın. 

Böyle bir durum yakınlarınızla yaşanıyorsa o zaman onlarla ilişkiyi kesmek yada daha az konuşmak pek mümkün olmuyor. O yüzden onlara, size karşı olan bu tür tavırlarının kalbinizi kırdığını anlatmaya çalışın. Yada aldığınız kararları neden aldığınızı detaylı bir şekilde anlatarak onların sizi anlamasını sağlayın. Eğer bunların hiçbiri işe yaramıyorsa ve sizi sürekli olarak eleştirmeye devam ediyorlarsa o zaman tek çözüm yolu, onlara bazı şeyleri anlatmamakta.

İyi alışkanlıklar edinin.

Edineceğiniz 6 iyi alışkanlıkla yaşam kalitenizi inanılmaz bir şekilde yükseltebilirsiniz. Bu alışkanlıklar.

  • Her sabah egzersiz yapın. Uyandıktan sonraki ilk saat sizin tüm gününüzü etkiler. Bu yüzden her sabah yapacağınız kısa bir egzersiz sizin gün boyu enerjik ve dinç olmanızı sağlayacaktır.
  • Hijyen. Kısa bir sabah egzersizi sonrası duş almanız, gün boyu üç kez dişinizi fırçalamanız kendinizi daha temiz ve taze his etmenizi sağlayacaktır. 
  • Bol bol su tüketin. Sabah kalkar kalkmaz bir bardak su içmek ve gün boyu bolca su tüketmek hem metobolizmanızı hızlandıracak, hem derinizi iyi etkileyecek, hemde kendinizi iyi his ettirecektir.
  • Sağlıklı beslenin. Yediğiniz şeylere dikkat etmeye çalışın ve gün boyu bol bol sebze ve meyve tüketin.
  • Rahatlamaya çalışın. Nefes egzersizleri yaparak yada meditasyon yaparak gevşeye bilirsiniz. Özellikle de stresli bir gün geçirmişseniz yada stresli bir gün geçireceğinizi düşünüyorsanız.
  • İyi bir uyku çekin. Uyku rejiminizin bozulması yada az uyumak bizim gün içinde kendimizi daha gergin his etmemizi sağlar ve bizi kötü etkiler. O yüzden günlük 7-8 saat uyku şart. Gece 11 de uyumaya çalışın. Böylelikle sabah erken uyanmak sizin için bir işkence olmayı durdurur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir