Kendimi Tembel Hissediyorum

“Yaptığım tek şey sadece kanepede oturup tembellik yapmak başka hiç bir şey yapmıyorum.” Bu düşünce bazen o gün içinde çalışsak bile bize uğrar. Tembel hissetmek pek hoş bir şey değildir. Bu durum olan motivasyonunuzu bile yok ede bilir. Bazen ise ne yaparsak yapalım zamanımızı doğru bir şekilde harcamadığımızı düşünürüz. Buda kendimizi tembel hissettirir ve depresif bir hale bürünürüz. Peki bu
durumda ne yapayım diyorsanız size yardımcı olalım.

Beklentinizi düşük tutun.

İlk olarak şununla başlayalım, bir çoğumuzun kendini tembel hissetmesinin sebebi kendinden aşırı çok şey beklemesi ve hepsini aynı anda yapmak istemesidir. Bu durumda tabii ki harekete geçmek zor bir hal alır ve gün içinde yapmak istediklerimizin küçük bir kısmını yapsak bile ”yine hiçbir şey yapmadım” hissine kapılırız. Bunu ortadan kaldırmak aslında çok kolay. Herkes dağınık dolabını toparladıktan ve içindeki eşyaları sırayla düzenli bir şekilde yerleştirdikten sonra bir rahatlama hisseder. İşte bunu bu sefer beynimiz için uygulayacağız. Beynimizin bir dolap olduğunu ve içinde de yapmak istediğimiz şeyler olduğunu düşünelim. Bir kağıt alın ve zamanınızı boşa harcamamak için günlük bir plan kurun. Ama bir kural var, gün içinde yapmak istediklerinizin az bir kısmını oraya yazın ve eğer onları yaptıktan sonra vaktiniz ve tabii ki de isteğiniz kalırsa o zaman diğerlerini de yapın. Yapmak istediğiniz diğer şeyleri başka günlere dağıtın. Beklentinizi minimuma indirin. Çünkü kendinizden olan beklentiniz çok yüksek olursa ve beklentinizi yüzde yüz yerine yetiremezseniz bu sizin motivasyonunuzu düşürür ve tembel olduğunuzu düşünmenize sebep olur. O yüzden beklentinizi düşük tutun ve planınızı yüzde yüz yapmak ihtimalini yüksek tutun. Böylelikle daha fazlası için motive olacağınızdan emin olun. Bu sizi büyük ihtimalle rahatlatacaktır.

Beyninizi kandırın.

En zor şey işi yapıp bitirmek değilde işi yapmaya başlamaktır. Bir türlü işe başlayamıyorsanız o zaman 5 saniye kuralını uygulayın. Beşe kadar saymanız ve sonrada işe koyulmanız gerekiyor. Bu sürede beyninizi sadece 30 dakika çalışacağım sonrada bırakacağım diyerek kandırın. Büyük ihtimalle işe başladıktan sonra 30 dakikadan daha uzun bir süre çalışacaksınız.

Zorunluğu, isteğe dönüştürün.

İnsanın bilinçaltı gerçekten de çok karmaşıktır. Eğer dikkat ettiyseniz yapmamız ‘gereken’ şeyleri yapmak için heyecanla beklemeyiz ve genelde bunu isteksiz bir şekilde yaparız. Eğer okumak istediğimiz bir kitap varsa ve daha sonra bu kitabı öğretmen ödev olarak verirse o kitabı okuma isteğimiz hemen kaybolur. ”Okumak istiyorum” ve “okumam gerek” bu iki cümleye bilinç altımız çok farklı tepkiler verir. Bu cümleleri ayrı ayrı okuyup ne hissettiğinize odaklanırsanız anlarsınız. O yüzden tüm yapmak istediğiniz şeylerin içinden ”gereği” çıkarın. Yeni bir kitap okumam gerek değil de bu günümün bir kısmını kitap okuyarak değerlendirebilirim diye düşünürseniz yapacağınız işe karşı ilgi duymaya başlaya bilirsiniz.

Enerjinizi kontrol edin

Eğer yapmak istediğiniz şeyleri yapmaya enerjiniz yoksa büyük ihtimalle gününüzü iyi planlamıyorsunuz ve enerjinizin işler için yeterli olduğu zamanı başka şeylere harcıyorsunuzdur. Bunu düzeltmek istiyorsanız düzenli bir rejime geçin ve enerjinizin iyi olduğu zamanları belirleyin. Daha sonra işlerinizi belirlediğiniz bu saatlerde yapmaya çalışın. Başarılı olacağından eminiz.

Kusursuz yapmak için çalışmayın.

‘Ya kusursuz olacak yada hiç olmayacak’ düşüncesindeyseniz eğer o zaman harekete geçmeniz biraz zor. Çünkü yapacağınız şeyin yeterince iyi sonuçlanmayacağını düşünüyorsunuz. Ama bu düşünceyi bir kenara bırakıp işe koyulmaya ne dersiniz? Çünkü bu düşünceyle sadece daha çok oturmaya devam edebilirsiniz. Yapacağınız iş yüzde yüz kusursuz olmayabilir hatta almak istediğiniz sonucun sadece yüzde
onunu elde ede bilirsiniz ama unutmayın ki bu hiç bir şey yapmamaktan daha iyidir. Sonuçta bunu giderek geliştire bilirsiniz değil mi?
6. Bazen ise kendinizi tembel hissetmenizin sebebi boş zaman olur. O gün içinde çalışsanız bile boş zamanınız olduğunda bu zamanı iyi değerlendirmediğinizi, boşa harcadığınızı düşünürsünüz ve bu da tembel hissetmenize sebep olur. Zamanı iyi değerlendirmek için yeni hobiler edinin. Yeni şeylere başlamak ve yeni bilgiler edinmek insanın kendisiyle gurur duymasına neden olur. Boş zamanınızın çok küçük bir kısmını bile hobiye ayırırsanız zamanı boşa harcamadığınızı anlayacaksınız.

Yapacağımız işlerden önce kendimizi hazırlamak için bir kaç yol kullana biliriz:

  • Elinizi ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın
  • Nefes egzersizi yapın
  • Size enerji verecek bir kaç spor hareketi yapabilirsiniz
  • Size pozitif bir enerji verebilecek şarkı dinleyin ve işe koyulun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir