Kendimi Beceriksiz ve İşe Yaramaz Hissediyorum Ne Yapayım?

Bu düşünceye sadece evsiz ve yeteri kadar ekonomik gücü olmayanlar kapılmaz. Hepimizin hayatına bir kere bile olsa uğramıştır. Sonra gel kurtula biliyorsan kurtul bu histen. Peki bu his bizi depresyona sokmadan nasıl kurtulabiliriz?

1. Asla pes etme!

Asla Pes Etme

Çok klişe gelecektir ama asla pes etmeyin.Bir çok insan yaptığı şey istediği gibi sonuçlanmayınca kendisine hemen beceriksiz damgasını vurmayı çok sever ve maalesef bir çok yetenekli insanın kendi başarısızlıklarından ders çıkararak başarıya ulaştıklarından habersizler. Henry Ford boşuna “Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir. “ demedi değil mi?

2. Yeteneğini keşfet!

Herkesin iyi ve beceriksiz olduğu şeyler vardır. Kimi çok kötü resim yapmasına rağmen iyi yemek pişirir, kimiyse çok kötü bir yazardır ama başarılı bir yazılımcıdır.. Hangi konuda iyi ola bileceğinizi bulun ve onu geliştirin. Belkide geleceğin iyi bir aşçısı olacaksınız ama kendinize güzel resim çizemediğiniz için beceriksiz tanısı koymuşsunuzdur.

3. Kendini kıyaslama!

Beceriksiz hissetmenin en çok görülen nedenlerinden biri de insanların kendilerini başkalarıyla kıyaslamaları, eğer bunu yapıyorsanız hemen durun ve ikinci maddemizi yeniden okuyun. İyi bir yazarın arkadaşı çok başarılı bir fotoğrafçı diye kendini beceriksiz biri gibi hissedip depresyona girmesi sizce de saçma olmaz mıydı? Belki de buna sebep olan şey yazarın iyi bir yazar olduğundan habersiz olmasıdır kim bilir…

4. Yaptıklarını not al!

Çoğu kişi gün içinde bir çok şey yaptığı halde kendini bir işe yaramaz olarak görüyor. Yaptınız şeyleri fark etmeniz için size yardımcı olalım. Her gece bir kağıda gün içinde yaptığınız iyi şeyleri yazın. En az 5 madde yazın, en küçük şeyleri bile (örn. komşunuza gülümseyerek günaydın demenizi bile yaza bilirsiniz) yazmaktan çekinmeyin. Yazdıklarınızı okuduktan sonra o kadar da boş bir insan olmadığınızı fark edeceksiniz ve bu yöntemin her gün yeni bir şeyler yapmanıza ve harekete geçmenize iyi bir motivasyon olacağından emin olabilirsiniz.

5. Hedef belirle!

Karşınıza yeni hedefler koyun ve harekete geçin. Her gün yeni bir şey deneyin, resim çizin, kitap okuyun, spor yapın, kendinizi yeni alanlarda deneyin. Hangi alanda iyi olduğunuzu yada hangi alanın ilginizi çektiğini öğrenmeniz için bu çok önemli. Sadece oturarak bunu anlamak o kadarda kolay değildir değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir