Kablosuz Kulaklık Zararlı Mı? Bluetooth Kulaklığın Zararları

Son yüz yılda teknoloji inanılmaz derecede ilerlerdi. Bir kaç yıl önce insanlar birini aramak için telefon kulübelerini kullanırken şimdi dünyanın bir yanını aramak için elimizdeki telefonları kullanarak bir tuşa basmamız yeterli.  Aynı zamanda kablosuz kulaklıklar da günümüzde büyük popülerlik kazanmakta. 

Bluetooth, kablosuz veri iletimini sağlayan modern bir teknolojidir. Sürekli bir birine dolaşmayan ve tarz gözüken bluetooth’lu kulaklıklar rahatlıklarından dolayı daha çok tercih edilmekte.

Peki gerçekten de denildiği gibi sağlığa zararlı mı? Ve bunu kanıtlayan bilimsel bir açıklama var mı?

Kablosuz kulaklıkları çalıştırdığımızda kulaklıklar aktif bir şekilde telefonumuzdan sinyal almaya başlıyor ve aynı zamanda elektromanyetik bir alan yaratıyor. Bu alanda, çalışan bir mikrodalgadaki gibi, düşük yoğunlukta radyasyon ışınları yayılıyor. Mikrodalga radyo dalgaları yayarak yemekte bulunan su moleküllerinde titreşme oluşturur ve bu titreşme sayesinde yemek ısınmaya başlar. 

Bu bilgilere dayanarak bazı bilim insanları kablosuz kulaklıkların da beynimize aynı şekilde etki ettiğini düşünüyor. Yani bilim insanlarına göre düzenli olarak bu tür kulaklıkları kullanmak beynimizi düşük rejimde mikrodalgada ısıtmakla aynı şey. Bu durumun gözlerimizin zayıflamasına ve aynı zamanda psikolojimizin kötü etkilenmesine neden olduğunu iddia ediyorlar. 

Bluetoothla çalışan kulaklıklara karşı olan bilim adamlarından biri de Berkeley Kaliforniya universitesinde çalışan profesör Joel Maskowitz. Bluetooth’un kan beyin bariyerine( beynimizi zararlı toksinlerden ve organizmalardan koruyan bir sistem) nasıl etki ettiğini araştıran profesörün bu konuda çok ilginç iddiaları var. Onun araştırmalarına göre her gün kablosuz kulaklıkları beynimize çok yakın bir şekilde yerleştirmemiz ve beynimizi bu dalgalara maruz bırakmamız sağlığımızı ciddi bir şekilde tehlike altına almış oluyor. 

Joel Maskowskiye göre, kablosuz kulaklığın insana zararları kendini, derinin ve saçların kötü etkilenmesi, uykusuzluk ve kaygıda artış, iştah kaybı, odaklanmada zorluklar ve konsantrasyon bozukluğu şeklinde kendini gösterebilir. En kötü zararları ise, beyin kanseri, hamile kadınlarda otizmi çocuk doğurma şansının artması ve bunu kullanan çocukların okulda başarısızlık oranının artması şeklinde kendini gösterir.

Son olarak da kablosuz kulaklıkların tıpta kanıtlanmış zararlarına göz atalım:

  • Sürekli olarak yüksek sesle müzik dinlemek duyma bozukluğu yaratır.
  • Kulak zarına zarar vererek baş ağrıları yaratır ve aynı zamanda beyinin işlevini yavaşlatır.
  • Düzenli olarak kulaklıkları temizlemek kulakta bakterilerin artmasına neden olacaktır.
  • Yolda yürüyerek kulaklıkla müzik dinlemek tehlikelidir.

Yani anlayacağınız tıpda kanıtlanmış zararlar kablolu kulaklıkların zararları ile aynı.

Peki zararları nasıl azaltabiliriz?

  • Kulaklıklarla uyumayın
  • Müziği yüksek sesle dinlemeyin
  • Kulaklıkları düzenli olarak temizleyin
  • Daha az kullanmaya çalışın

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir