İşlerime Odaklanamıyorum

Odaklanma ve konsantre olma sorunu herkeste ola bilecek bir durumdur. Rahatsız edicidir ve işimizi sona kadar yapıp bitirmemizi zorlaştırır.  İş ya da ders çalıştığımızda tam odaklandık derken bir anda telefona gelen mesaj, yüksek sesle konuşan biri ya da telefonu kontrol etme isteği tüm konsantremizi bozar. Böylelikle işimize yeniden odaklanmak zor bir hal alır ve çalışmak bizim için tam bir Çin işkencesine döner. Ama tabii ki de bunu düzeltebilir ve verimliliğimizi artırarak kendimizin en iyi versiyonu ola biliriz. Bunun için size bir kaç yöntem önereceğiz:

Odaklanma Sorunu

Dikkatinizi dağıtan şeylerden kurtulun.

Dikkatinizi dağıtan bazı etkenler işe odaklanmanızı ciddi bir şekilde etkileyebilir. Peki dikkatinizi ne tür şeyler dağıtabilir?

Odanın kötü bir şekilde ışıklandırılması: Odanızda yeterince ışığın olmaması uykunuzu getirecektir ve işe konsantre olmanızı engelleyecektir. Bu durum hem de iş başında olduğunuzu hissetmenize engel olur. O yüzden odanızın yeterince ışıklandırıldığından emin olun. 

Sesler: İş sırasında duyduğunuz sesler sizi sinir ede ve odaklanmaya engel olabilir. Bu seslerin sebebi televizyon ve dışarıdan gelen araba sesleri ise televizyonu ve pencereyi kapatarak bu durumdan kurtulabilirsiniz ama maalesef bu kadar kolay olmuyor. Başka insanların seslerini bu şekilde kapatamıyoruz. Kulaklık ya da kulak tıkacı kullanmaktan başka bir çözüm yolu kalmıyor ( Garip gözükse bile en önemlisi verimli bir şekilde çalışmanıza yardımcı olacaktır) ya da kendinizi sesli ortamlarda çalışmaya alıştıra bilirsiniz.

Rahat hissedememek: Tabii ki kötü ve rahat olmayan bir koltukta oturmak dikkatinizi dağıtacaktır ama aşırı rahat koltukta uykunuz gelebilir bunu unutmayın. O yüzden rahat olan ama uykunuzu getirecek kadar rahat olmayan bir koltuk seçmelisiniz.

Negatif düşünceler: İş sırasında aklınıza gelen negatif ve rahatsız edici düşünceler işe konsantre olmanızı kötü etkiler. Çünkü bu sizin gerilmenize neden olur ve gergin bir şekilde işe odaklanmak pek mümkün değildir. Bunun için işe başlamadan önce negatif düşünceleri kafanızdan atmak için nefes egzersizleri yapabilir, kısa yürüyüşe çıkabilir ya da pozitif şarkılar dinleyerek sıcak bir içecek içebilirsiniz. Rahatlamaya çalışın ve pozitif düşüncelerle işe koyulun.

Bahaneler: Hepimizin yaptığı bir şey. ”Beş dakika gözümü dinlendireyim sonra hemen işe koyulacağım”, ”Şu mesaja bakayım sonra işime devam edeceğim” diye diye…Bir bakmışız gece olmuş enerjimiz bitmiş ve iş tamamlanmamış. Bu bahaneler odaklanmaya engel olur. Aklınıza böyle bir şeyin geldiğini hissettiğinizde kendinize DUR deyin ve yaptığınız işe devam edin.

Çalışma masasının üzerindeki gereksiz eşyalar: Masanızın üzerinde size gerekmeyecek ve dikkatinizi dağıta bilecek tüm eşyalardan kurtulun ve düzenli bir hale getirin. Eğer iş sırasında bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayarınızın masaüstünü de düzenleyin ve kullanmadığınız belgeleri dosyalara yerleştirin. Düzenli bir yerde çalışmak işe daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Günlük Plan yapın.

Birçoğumuz bir gün içinde neler yapmamız gerektiğini biliriz ama neyi ne zaman yapacağımızı belirlemeyiz ve tam da işe odaklanmışken bir anda aklımıza o gün için yapmamız gereken başka şeyler gelir. Bu bizim konsantremizi bozar ve işe odaklanamayız. İşte bu yüzden günlük plan yapmak önemlidir. Neyi ne zaman yapacağımızı belirlersek, diğer yapmamız gereken şeyler için endişe duymadan o anki işimize odaklanabiliriz. Birçok insan günlük plan yapmayı sevmez, çünkü tüm gününü işe harcadığını ve kendine hiç zaman ayırmadığını hisseder.Ama tam tersine, günlük plan yapmak zamanınızı iyi idare etmenize, işinizin daha çabuk bitmesine ve kendinize daha çok vakit ayırmanıza yardım eder. Üstelik o gün içinde neyi ne zaman yapacağınızı bilerek uyanmak işinize daha çok odaklanmanıza yardım eder.

İşinizi bir kaç yere ayırın.

Yapmanız gereken işi 3 yere bölerek küçük ulaşmanız gereken hedefler haline getirebilirsiniz. 3 bölümü bir kağıda yazın ve her bir bölümü bitirdiğinizde karşısına artı koyun. Her bölüm sonunda kendinizi hediyelendirin ve mola vererek o sıra istediğinizi yapın. Bu size motivasyon verecek ve işinize daha iyi odaklanacaksınız.Molayı kısa tutmaya çalışın yoksa diğer bölüme başlamanız zor bir hal alabilir.

En zorundan başlayın.

Bir insan işe başladıktan 10-15 dakika sonra işe maks. derecede konsantre olur ve bir zaman sonra bu konsantre gittikçe azalmaya başlar. İlk olarak en zor olandan başlamanız bu yüzden size yardımcı olacaktır. Daha sonraki işler ise daha kolay olacağı için sizden büyük güç ve konsantre talep etmeyecektir.

İyi dinlenin.

Yorgun bir beyin işe iyi bir şekilde odaklanamaz. O yüzden her gün en az 7-8 saat uyuyun ve çalıştığınızda molalar vererek beyninizin dinlenmesine izin verin. Yapılan araştırmalara göre insan yemek ve uykuya ihtiyaç duyduğu gibi molaya da ihtiyaç duyar. 5 dakika çalışıp 1 saat mola vermek gerekmiyor tabii ki. Kısa molalarla işe daha iyi konsantre ola bilirsiniz. 

Eğer işiniz yaratıcılık isteyen bir iş ise ve buna odaklanamıyorsanız o zaman işinizi o anlık durdurun ve dinlenin. Bu sırada sıcak bir şeyler içebilir,yürüyüş yapabilir ya da duş alabilirsiniz. Size gereken düşüncelerin dinlendiğiniz sırada aklınıza  gelme olasılığı daha yüksektir. Her birimizin aklına duş sırasında iyi fikirler, hatta uzun süre cevabını bulamadığımız soruların cevapları gelmiştir eminim. Bunun sebebi o sıra beynimize yüklenmiyor ve ona düşünmesi için gerekli alanı tanıyor olmamızdır.

Çalışmak için rahat bir yer bulun.

Çalışmak için mükemmel bir yer ismi söyleyemeyiz çünkü bu yer herkes için farklıdır. Eğer ofiste çalışmaya mecbur değilseniz o zaman en verimli şekilde çalışabileceğiniz yeri keşfedebilirsiniz. Bazı insanlar sesli kafelerde verimli bir şekilde çalıştıkları halde, bazıları sessiz odalarında daha çok rahat ediyorlar. Dikkatinizin en az dağıla bileceği yeri bularak konsantrasyonunuzun bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medyadan uzak durun.

İnsanların iş sırasında dikkatinin dağılmasına neden olan en büyük etkenlerden biri de sosyal medyadır. Bazen sırf bunun için yaratıldığını bile düşünmemize neden ola bilir. İşe başladığınız sırada internetinizi kapatın hatta telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koymaya çalışın ve sadece işinizi bitirdikten sonra kullanın. Eğer işle alakadar bir durum yüzünden internet’i kapatamıyor ve telefonunuzu kendinizden uzaklaştıramıyorsanız, o zaman telefonunuzu iş sırasında sadece belli durumlar için kullanın. Bunun için diğer sosyal medyaları belli bir zaman için kullanmanıza engel ola bilecek bir uygulama yükleye bilirsiniz.

Eğer sosyal medyanın çok vaktinizi aldığını ve onun yerine daha iyi aktiviteler yapabileceğinizi düşünüyorsanız o zaman en çok kullandığınız sosyal medyaları telefondan silin. Her gün sadece kendinizin ayarladığı saatlerde kısa süreliğine yükleyebilirsiniz. İlk zamanlarda bu size zor gelebilir ama gittikçe alıştığınızı ve ne kadar çok zamanınızın kaldığını fark edeceksiniz. Böylelikle iş sırasında sizin dikkatinizi dağıtabilecek bir etkenden daha kurtulmuş olacaksınız.

Çalışma zamanınızı ayarlayın.

Eğer çalışma zamanınızı ayarlama gibi bir şansınız varsa o zaman bunu mutlaka değerlendirin. Her insanın daha verimli çalıştığı zamanlar farklıdır. Bazı insanlar sabah erkenden daha verimli bir şekilde çalıştıkları halde bazıları bu şekilde sadece gece çalışa biliyor. Yani işe odaklanamanızın sebebi kendiniz için yanlış bir zamanı seçmeniz ola bilir.

Sesli bir şekilde iş yapın.

İş zamanı sesli bir şekilde çalışmak işi daha iyi kavramanıza ve daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bulunduğunuz yerde insanlar varsa ve bu yüzden sesli olarak çalışmaktan çekiniyorsanız, bunun için uygun bir yer bulun ve kendinizle konuşarak işe koyulun ya da bulunduğunuz yerde kısık sesle de bunu yapa bilirsiniz.

İşe konsantre olmak zor ola bilir ama tabii ki de imkansız değildir. Yazmış olduğumuz yöntemlerin arasından işinize yarayacakları deneyerek bunun için çalışa bilirsiniz. Başaracağınızdan eminiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir