İş Yerinde Stresten Kurtulmanın EN ETKİLİ Yolları

Hayatımızın bir çok anında ve alanında stresle karşılaşabiliriz. Dünyanın düzeni maalesef bizi sık sık stres ve kaygı içinde bırakıyor.  Hayatımızın büyük bir kısmını kaplayan ve yaşam kalitemize ciddi etkileri olan iş yerinde de bununla karşılaşabiliriz. Bu stresin neden kaynaklandığını, bize nasıl etki ettiğini ve iş yerindeki stresle nasıl baş edebileceğimizi sizlere anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak şunu bildirmeliyiz ki, stres hep kötü bir şey değildir. Stresi kötü yapan şey onun türü ve şiddetidir. Çok rahat olmamız bizim motivasyonumuzu, iş performansını ve sorumluluk duygumuzu kötü etkiler. Fakat normal düzeydeki stres bizim işteki sorumluluk duygumuzu  ve motivasyonumuzu artırarak daha iyi bir performans sergilememizi sağlar.

Yani kısacası iş yerindeki stresi iki yere ayırabiliriz. İyi stres ve kötü stres.Normal düzeydeki iyi stres bizim motivasyonumuzu, konsantrasyonumuzu ve sorumluluk duygumuzu artırarak bizi olumlu etkiler ama yüksek düzeydeki kötü stres bizim motivasyonumuzu, iş performansını ve hatta sağlımızı olumsuz etkiler ve yaşam kalitemizi düşürür.

İş stresi bizi nasıl etkiler?

İş yerindeki stresin bize etkileri kendini ruhsal, duygusal ve fiziksel şekilde sergileyebilir. Örneğin:

  • Depresyon
  • Konsantre bozukluğu
  • Motivasyon düşüklüğü
  • Kızgınlık ve kontrol edilemeyen öfke
  • Kendine kapanıklık
  • İş performansında düşüş
  •  İnsanlarla olan ilişkinin kötü etkilenmesi 
  • Sürekli üzüntü hissi 
  • Hayattan keyif alamama

Ve tabii ki de kalp çarpıntıları, tansiyon oynamaları, mide ve baş ağrıları, uyumakta zorluk, iştahsızlık, çok yeme vs. gibi fiziksel etkileri de bulunmakta. İş yerinde yaşanan stres sadece iş yerinde kalmamakla birlikte bizi her yerde takip etmeye başlar ve genel olarak yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. Yani iş stresine hemen bir çözüm bulmakta fayda var.

İş stresi neden kaynaklanabilir?

İş arkadaşları

İş Arkadaşları

Ailemizden sonra en çok gördüğümüz ve en çok vakit geçirdiğimiz insanlar olan iş arkadaşlarımız bizler için çok önem taşır ve bizleri çok etkiler. Bazılarımız iş arkadaşları konusunda maalesef o kadar da şanslı değiller ve bu yüzden stres yaşarlar. İş arkadaşlarıyla uymayan dünya görüşleri, onlar tarafından mobbinge uğramak, arkanızdan dedi kodu yapıldığını hissetmek, sizi sürekli aşağılamaya çalışan insanlara maruz kalmak pek de hoş olan şeyler değildir.

Yönetenler

Herkes çalıştığı yerde demokratik, anlayışlı ve çalışanlarına önem ve değer veren patronunun olmasını ister. Fakat bu istek herkes için gerçekleşmez. Çalışanların değer görmediği, otoritenin bulunduğu iş yerleri işçileri sürekli olarak stres içinde bulundurur. Patronlar bu şekilde işçilerin daha verimli bir şekilde çalışacaklarını düşünürler. Bazı insanlarda bu işe yarayabilir fakat bazılarında stres büyüyerek motivasyon ve performans kaybına neden olur.

Yönetilenler

Herkesi kontrol altında tutmak, işleri bölerek uygun insanlara vermek, onları motive etmeye çalışmak, işlerin düzgün bir şekilde gitmesini sağlamak vs. gibi işler o kadar da kolay olan işler değildir ve bu büyük sorumluluk hissi yüzünden patronlar da stres yaşayabilirler.

İşin yada mesleğin size uymaması.

Meslek seçimimizi ve iş seçimimizi etkileyen bir çok faktör bulunmakta. Bazen bu faktörlerin etkisiyle bize uymayan iş ve meslek seçimleri yapabiliriz. Bu da iş yerinde yaşanan stresin en çok görülen nedenlerinden biridir.

İşin size uymayan özellikleri.

Çalışma saatleri, aşırı iş yükü, çok monoton olan ve sıkıcı iş, işteki kariyer fırsatlarının çok düşük olması vs. tarzı iş özellikleri de stres yaratan etkenler arasında bulunmakta. 

İş yerinde adaletsizlik.

İş yaşamındaki en büyük sorunlarından biri olan, maaş, ödül, terfi vs. gibi konularda yaşanan adaletsizlikler de strese neden olur.

Müşteriler.

Müşterilerle sık bir şekilde ilişkili olan işler çalışanlara stres yaşatabilir. Örn: müşteri danışmanlığı, halkla ilişkiler uzmanlığı, satış ve pazarlama çalışanları… gibi işler. Müşterilerin dikkatini çekebilme, güvenlerini kazanabilme, onlarla açık, sakin bir şekilde konuşmaya çalışmak ve sabırlı olmak çalışanı baskı altında tutabilir.

İşe karşı güvensizlik.

Nerede olursak olalım bulunduğumuz ortamda kendimizi güvende hissetmiyorsak bu bizi otomotikman strese sokar. Çalışan açısından kendini işte güvende hissetmek çok önemlidir. Yönetene karşı güvensizlik ve aynı zamanda işte devamlı olarak çalışmayacağı düşüncesi işe karşı olan güvenini azaltarak stres yaratır.

Ücret düşüklüğü.

İş stresini nasıl azaltabiliriz?

Kendinize ilgi gösterin.

Her durumda olduğu gibi işteki stresi de azaltmakta en etkili yöntem kendinize sevgi ve ilgi göstermek. Eğer az uyuyorsanız, günlük bir rejiminiz yoksa, spor yapmıyorsanız, sağlıklı beslenmiyorsanız ve sağlığınıza dikkat etmiyorsanız o zaman bu sizin işte daha da çok gerilmenize ve stres yaşamanıza neden olacaktır. Bunlara çok anlam yüklemesek de aslında stresin en büyük nedenleri olarak görülürler. 

Yani kısacası, işteki stresi azaltmaya, yaşam kalitenizi iyileştirerek başlayabilirsiniz. Günlük 7-8 saat uykunun, düzgün ve sağlıklı beslenmenin, spor yapmanın size çok iyi etki edeceğinden emin olun. Bu sizin aynı anda özgüveninizin artmasına neden olacaktır ve böylelikle stres oranınız gittikçe azalacaktır.

 Aynı zamanda her sabah işe geç kalarak uyanmak ve koşuşturmak sizi gererek, işe gergin bir şekilde girmenizi ve stresli bir şekilde çalışmanıza neden olacağı için, her sabah daha erken kalkmaya özen gösterin. Rahat bir şekilde keyifle işe hazırlanmak ve güzelce bir kahvaltı etmek güne güzel ve pozitif başlamanızı sağlayacaktır.

İş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi iyi tutmaya çalışın.

İşteki iyi ilişkiler işte stres ortamını daha da azaltarak konforlu hissetmenizi sağlar. Herkese karşı güleryüzlü olmaya çalışın ve iyi arkadaşlıklar edinin. Bu şekilde işle ilgili sorunlarınızı çözmeye yardım edecek arkadaşlarınız da olur. Sizin için zor olan bir durum iş arkadaşınız için kolay olabilir.

İşteki insanlarla arkadaş olup arkadaşlığınızı işin dışına da taşıyabilirsiniz ama tabii ki de bunu herkesle yapmak zorunda değilsiniz. Şunu bilmelisiniz ki, bazı insanların karakterleri, dünya görüşleri ve kişilikleri sizinkiyle uymayabilir. Hatta sizin çok gıcık olduğunuz bir tip de olabilir. Bunu olgun bir şekilde anlayışla karşılayarak sadece işte olmak üzere, onunla da iyi ilişkiler kurmaya çalışın. Bu durumda kazanan siz olacaksınız. Gergin bir ortam yaratmaya ihtiyacınız yok sonuçta. 

Yardım istemekten çekinmeyin.

İşiniz yeniyse, anlamadığınız bir şeyler varsa ya da işiniz aşırı çoksa bu sizi gerebilir. Bu durumda iş arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Bu şekilde hem işte iyi ilişkiler kurabilir hemde kimin hangi işi daha iyi yaptığını öğrenebilirsiniz.

Bazılarımız birilerinden yardım istemekten utanarak onları meşgul etmek istemez yada kendini zayıf göstermek istemez. Bu tür düşünceler yanlıştır. Başkasından aldığınız yardımlarla hem iş ilişkilerinizi iyileştirebilir hemde işinizi daha iyi bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Bu şekilde ne yapacağınızı bilmeyerek stres geçirmek yerine kolay bir şekilde sorununuza çözüm bulmuş olacaksınız. Üstelik iş arkadaşlarınız sizin işinizi en iyi şekilde yapmaya çalıştığınızı görerek size karşı iyi düşüncelere sahip olacaklardır.

İş ortamında dedikodudan kaçının.

Bir çok iş yerinde iş arkadaşları toplanarak diğerlerinin dedikodusunu yapar. Bunu yaparak anlık olarak rahatladığınızı hissedebilirsiniz ama uzun zaman içinde bu bir gerginliğe dönüşerek stres ortamı yaratacaktır. Dedikoduların yapıldığı ortamda bulunmak sizi kötü etkileyecektir.

İş arkadaşlarınızın diğer iş arkadaşlarınız hakkında dedikodu yaptığını duyarsanız konuyu değiştirmeye çalışın yada bu konuda bir yorum yapmamaya çalışın. Bu şekilde dedikodunun sonradan yaratacağı stres ortamından uzak kalmış olacaksınız.

İşteki tartışmalarda olgun davranın. Her işte diğer çalışanlarla tartışmalar ve çatışmalar yaşanabilir ve bu çok normal. Bu durumun sizi strese sokmasına izin vermeyin. İlk olarak tartışmanın konusunu gözden geçirin ve empati kurmaya çalışarak karşınızdakinin düşüncesini analiz edin. Eğer haklı olan tarafın siz olduğunuzdan eminseniz o zaman sakin bir şekilde neden öyle düşündüğünüzü anlatmaya çalışın. Bağırıp çağırmak ve agresif davranışlar sergilemek sizi haklı kılmayacağı gibi, bu hareketler diğer iş arkadaşlarınızın gözünde statünüzün kötü etkilenmesine neden olacaktır. Üstelik daha gergin bir ortam yaratarak stres geçirmenize neden olacaktır.

Eğer karşınızdaki insan hiç bir şekilde sizi anlamak istemiyorsa o zaman ya her ikinizin de anlaşa bileceği başka bir çözüm yolu bulmaya çalışın yada durumu aldırmadan işinize dönün.

Çevrenizi düzenli tutun.

İş masanızın üzerini düzenli tutmaya çalışın, masanın üzerine sevdiklerinizin resmini koyabilirsiniz, eğer koltuğunuzda rahat edemiyorsanız değiştirin, sürekli olarak bilgisayarda çalışıyorsanız bilgisayarın içini dosyalarla düzenleyin ve ulaşmak istediğiniz bilgilere ulaşımınızı kolaylaştırın. Odanızın iyi bir şekilde ışıklandırmaya ve havanın sürekli olarak değişmesine özen gösterin. Bu tür rahatlamanızı sağlayacak küçük şeyleri önemseyin. Size iyi etki edeceğinden emin olabilirsiniz.

Doğru tarihler koymaya çalışın.

Size iş verildiği zaman işin uzun süreceğini ve denilen tarihte teslim etmenin zor olacağını düşünüyorsanız o zaman bunu mutlaka bildirin. Bazı insanlar bunu bilerek işi kabul ediyor ve daha sonra stres içinde işi denilen tarihe kadar yetiştirmeye çalışıyor. Bu şekilde çalışmak sizi hem stres içine sokar hem de işten keyif almanızı, motive olmanızı ve tatmin olmanızı engeller. Böylelikle kendi elinizle yaşam kalitenizi düşürmüş olursunuz.

İşinizden keyif almak ve iş yerinde kendinizi rahat ve güvende hissetmek çok önemlidir  Bu yüzden eğer iş yerinde kendinizi hiç bir şekilde güvende hissetmiyorsanız ve bu sizi daima olarak stres içinde tutuyorsa o zaman yapılabilecek en mantıklı hareket yeni bir iş aramak olacaktır.

İş hayatında sürekli olarak düşük yada yüksek düzeyde stresle karşılaşırız. Bunun sizi ve işinizi kötü etkilemesine izin vermeyin.

İşte ne kadar çok iyi ilişkiler kurarsanız, kendinize ilgi ve sevgi gösterirseniz, kendiniz iyi bir şekilde değerlendirebilirseniz ve oluşan sorunlara duygusal bir şekilde değilde profesyonel şekilde tepki verirseniz o kadar çok az stresli ve başarılı olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir