İnsanlar Çayı Nasıl Buldular ?

Herkes tarafından sevilerek içilen çayın insanlar tarafından nerede ve nasıl bulunduğunu düşündünüz mü hiç? Çay gelenekleri ve seromonileri dediğimizde birçoğumuzun aklına İngiltere ve Çin gelir. Çayın hangi ülkede ilk defa bulunduğuna ve kullanılmaya başladığına dair bir çok araştırma yapılmıştır. Böylelikle bir çok insanın severek tükettiği bu içkinin kullanılıdığına ait ilk izler Çinde bulunmuştur. Yani çayın anavatanının Çin olduğunu söyleyebiliriz. Bu içecek Çinde ilk olarak ilaç olarak kullanılmaya başlasa da, bir kaç yüz yıl sonra ulusal içecek haline gelmiştir.

Çayın nasıl bulunduğunu anlatan ve tarihi m.ö beşinci yüz yıla dayanan bir Çin efsanesine göre, bu muhteşem içeceği tarımın babası olarak bilinen Çin İmparatoru Shen Nung bulmuştur. Ülkesinde seyahata çıkan İmparator M.Ö 2737 yılında bir ağacın gölgesinde dinlenirken, aynı anda sağlığına iyi geldiğini düşündüğü kaynar suyunu içiyordu. Bu sıra esen hafif rüzgar sayesinde kaynar suyunun içine bir kaç yaprak düşüyor. Rengi değişen ve güzel kokan bu sıcak suyun tadına bakan İmparator suyun tadını çok beğeniyor. Bu içeceğe Ça adını veriyor ve bir süre sonra ülkede herkes tarafından sevilerek içilmeye başlanıyor.

Çayın Çinde M.Ö beşinci yüz yılda yayılmaya başlanıldığı düşünülse de, bulunan antik mezar bizlere bunun aslında böyle olmadığını söylüyor. Çin Bilimler Akademisindeki araştırmacılar Han Hanendesinden olan ve M.Ö 141 yılında ölen İmparatorun üzerinde araştırmalar yapmıştır. Araştırmalar sonucu İmparatorun üzerinde çay kalıntıları bulan araştırmacılar, insanların bunu yöneticilerinin ölüler dünyasında da sevdiği içeceği içe bilsin diye yaptıklarını düşündüler. M.Ö ikinci yüz yıla ait olan bu mezar çayın çok daha öncelerden kullanıldığına dair bir kanıt olabilir.

Ticaretin yayılmasıyla birlikte yayılan çay, Avrupa’dakı ülkelere de hızla yayılmış ve böylelikle her ülkenin kendine has bir çay içme kültürü oluşmuştur. Bu içki gittikçe daha çok tüketilmeye başlamıştır ve artan taleple birlikte uygun hava şartları olan yerlerde çay bahçeleri kurularak çay endüstrisi oluşturulmuştur.

Türkiye ise çayla 1787 yılında tanışmıştır ve bu 20 yy başına kadar çok tüketilen bir içecek olmamıştır. Buna rağmen 1900. yıllarda Karadeniz’in özellikle de Rize’nin çay üretmek için uygun bir iklime sahip olduğunu bulan Türkler orada çay üretimine başlamıştır. O zamanlardan beri çay Türklerin vazgeçilmez bir içkisi haline geldi ve hatta Türkiye dünyanın en çok çay tüketen ülkesi oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir