Gerçek Olamayacak Kadar Güzel ; Deniz Anası Gölü

Pasifik okyanusunda yer alan ve kayalık adalarından biri olan Eil Malkın doğu kesiminde nadir görünen tuzlu bir göl bulunuyor. Sadece göl dediğimize bakmayın bir dalışla sizi başka bir dünyaya götüre bilecek kadar büyülü bir yer. Uzunluğu 460 metre genişliği ise 160 metre olan bu gölün adı Denizanası gölü. Böyle bir isme sahip olmasının nedeni ise içinde milyonlarca denizanasının yaşaması. Gölü özel yapan sebep de işte tam olarak bu. 

Gerçek Olamayacak Kadar Güzel ; Deniz Anası Gölü

Yaklaşık 15000 yıl önce yaşanmış tektonik kaymalar sonucu çöken bir kaya büyük parçalar halinde okyanusa düşerek suyun bir kısmını okyanustan ayırdı. Bu şekilde yaranan gölün içinde denizanaları da vardı ve şanslılardı ki okyanustan ayrılmış suyun bu kısmında onlar için tehlike arz edebilecek canlı türleri yoktu. Eskiden düşmanlarından korunmak için zehirli olan bu deniz anaları artık zehrine ihtiyaç duymamaya başladı ve böylelikle zamanla  değişerek zararsız bir hale geldi. Onlara fiziksel şiddet uygulama potansiyeli olan vahşi canlılardan kurtulan deniz anaları gittikçe çoğalmaya başladı ve göl milyonlarca denizanası olan bir göl haline geldi.

Deniz Anası Gölü - Ne Yapayım?

Denizanalarının zararsızlaşması bu yeri dalgıçların favori yeri haline getirdi. Fakat buraya dalmaya ve denizanalarını görmeye gelen turistler göle istedikleri gibi bir dalış yapamazlar. Denizanaları artık zararsız olsalar bile derisi hassas olan ve alerjik yapıları olan insanlara koruyucu giysilerle dalmaları öneriliyor.Üstelik tüpten çıkan hava baloncukları denizanalarına zarar verdiği için tüple dalış yasaklandı. Bunun yasaklanmasının başka bir sebebi ise tüp sayesinde insanların çok derine yüze bilmesidir. Eğer insanlar toplu bir şekilde tüple dalış yapar ve derine inerse o zaman alt kattaki suyla üst kattaki su karışır ve bu da gölün ekosistemini bozar. Doğal ortamda asla kendi kendine gerçekleşmeyecek bu olay sayesinde gölde yaşayan tüm canlılar ölebilir. 

Derinliği 50 metre olan bu göl iki tabakadan oluşuyor. Bol oksijenli üst tabaka ve çok az oksijenli alt tabaka. 15 metreden sonra başlayan alt tabakaya dalış yapmaya çalışanlar ciddi deri yanıkları ve ölümcül zehirlenmeler yaşayabilir ( alt tabakada yer alan hidrojen sülfit ve amonyak sayesinde). Gölün üst katının, yani ilk 15 metresinin güneş ışınlı olması, besleyici maddeler ve bol oksijen içermesi bu yeri deniz analarının yaşaması için mükemmel bir yer yapıyor. Bu sebepten dolayı deniz anaları suyun sadece ilk 15 metresinde yaşıyor. 

Denizanası gölünde iki tür denizanası yaşıyor: Ay denizanası ve Altın  denizanası. İsimlerinden de anlaşılabilecek gibi Ay denizanaları gece saatleri daha aktiftirler ve o saatlerde beslenirler. Altın deniz anaları ise gündüz aktiftirler ve en çok güneş ışınlarının olduğu yerde toplanırlar. Gün boyu gölün batı kısmından doğru kısmına doğru hareket ederler ve yeniden doğu kısmına dönerler.

Deniz Anası Gölü - Ne Yapayım?

Uzun zamanlar boyunca Pasifik okyanusundan 200 metre uzaklıkta yer alan bu gölün artık okyanusla bir bağlantısının kalmadığı ve gölün su kaynağının sadece yağmur suları olduğu düşünülse de, daha sonra yapılan araştırmalar sonucu gölün su altı 3 mağara ile okyanusa bağlı olduğu öğrenildi. Buna rağmen göl kendisini diğer vahşi okyanus sakinlerinden koruyarak denizanalarını korumayı başarmış görünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir