Eyfel Kulesi Hakkında Hiç Duymadığınız Gerçekler

Paris’in en önemli sembolü olan ve en çok fotoğrafı çekilen kule olarak bilinen Eyfel Kulesi hakkında bir sürü ilginç bilgi bulunmakta. 1889 yılında Fransız Devriminden tam tamına 100 yıl geçmişti. Eyfel Kulesi de bu yüzden geçirilecek olan Dünya Fuarı için tasarlandı.

Kulenin tasarımı ve mimarisi için bir çok insan baş vursa da onların arasından sadece Gustave Eiffel seçildi. Yani Eyfel kulesi Gustave Eiffelin bir projesidir ve fark ettiğiniz gibi isim babalığını da o yaptı. Jüriler tarafından çok beğenilen mimar Gustave Eiffel kulenin yapılışından önce de meşhur bir mimardı ve ”Viaduc de Garabit” gibi muhteşem projeleri bulunmaktaydı. ( Uzun süre boyunca dünyadaki en yüksek demiryolu köprüsü olarak bilinen köprü).

Tasarım sonunda 18 eylül 1884 yılında onayını ve patentini alıyor ve 1 mayıs 1886 yılında, yani Dünya Fuarına 2 yıl kala, inşaatına başlanılıyor. 300 işçinin çalıştığı bu kule için tam tamına 18.000  ayrı demir parçası 2,5 milyon perçin ve 40 ton boya kullanıyor ve uzun uğraşlar sonucu 2 yıl 2 ay ve 5 gün içerisinde tamamlanıyor.

Gustave Eiffel Kuleyi çok güçlü bir rüzgarda bile en fazla 15 cm eğilebilecek şekilde tasarladı.

 1889 yılının mart ayında Kulenin uzunluğu ölçüldü ve 300 metre olduğu öğrenildi. Fakat ilginç olan şey şu ki,  aynı işlem kış ayında yapıldığında kulenin uzunluğu 15 cm daha azdı. Yani Eyfel Kulesi soğuktan sıkılaşmış demirler yüzünden 15 cm kısalmıştı.

1889 yılında geçirilen Dünya Fuarında kule 2 milyon insan tarafından ziyaret edildi. Şunu da söyleyelim ki ziyaretçilerin her biri gezi bileti için az para harcamamıştı. Böylelikle Dünya üzerinde iyi kar elde etmeyi başaran fuarlardan biri oldu.

Eyfel Kulesini  1909 yılında sökmeyi planlasalar da, mühendisler kulenin telegraf anteni olarak kullanıla bileceğini ve bunun için çok uygun olduğunu söyleyerek buna engel oldular. Sökülmesinden vazgeçilen kule Birinci Dünya Savaşında da telegraf anteni olarak işini başarılı bir şekilde yerine getirdi. 

Eyfel Kulesi hakkında kısa ve ilginç bilgiler:

  • Kulede aynı anda 10 000 kişi bulunabilir.
  • Viktor Lustig adlı dolandırıcı 1925 yılında Eyfel Kulesini iki kere satmıştır.
  • Eyfel Kulesinden 400 kişi atlayarak intihar etmiştir. 
  • Kuleyi şimdiye kadar 250 milyona yakın insan ziyaret etmiştir.
  • Kule her 7 yıldan bir tamamıyla yeniden boyanıyor ve buna 4 milyon euro harcanıyor.
  • Eyfel Kulesine giriş biletlerinin hazırlanması için yılda 2 ton kağıt harcanıyor.
Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir