Evde Nasıl Yabancı Dil Öğrenirim?

Birçok insan evde yabancı dil öğrenmeye çalışır ama bunun çok zor olduğunu düşünür. Dil öğrenmenin zor olduğunu düşünmemiz normal bir şey, çünkü okulda yıllarca yabancı dil dersleri görmemize rağmen, birçoğumuzun öğrendiği tek şey ”My name is….” olur. Asıl zor olan şey ise yabancı dili öğrenmek değil de bunu disiplinli ve düzenli bir şekilde yapmaktır. Okulda da bir türlü öğrenememizin sebebi budur. Bu sadece sizin elinizdedir ve tabii ki de eğer isterseniz düzen ve disiplinle dili çok güzel bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 Yabancı dil öğrenme konusunda bir çok efsane vardır. ”Ne kadar çalışsak da bir dili ana dilimiz kadar akıcı bir şekilde konuşamayız” ya da ” Yabancı dili öğrenme yaşım geçti artık, dili sadece küçükken öğrene bilirdim.” tarzı. Hiçbirimiz doğar doğmaz ana dilimizde akıcı bir şekilde konuşmaya başlamadık değil mi? İkinci efsaneye gelirsek, çocuklar yabancı dili büyüklere rağmen daha iyi kavraya bilir ve daha çabuk öğrene bilirler ama bu tabii ki “Büyükler için yeni bir dil öğrenmek çok zor” demek değildir. Bir insan her yaşında yeni bir dil öğrenmeye açıktır ve bu dili ana dili seviyesine bile getire bilir. Bunun için gereken şeyler ise istek, motivasyon ve disiplindir. Peki yabancı dil öğrenmeyi nasıl kolaylaştırabiliriz? 

Dersin zamanını ve mekanını ayarlayın

Yeni bir dil öğrenmenin en önemli kuralı bunu planlı ve düzenli bir şekilde yapmaktır. Eğer canınız istediğinde oturup birkaç şey öğrenerek dili öğrene bileceğiniz düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Haftalık bir plan kurun. Örneğin her hafta çarşamba ve cuma belirli saatlerde 2 saatliğine yabancı dil çalışacaksınız. Mekana gelirsek, bunu evde yapmamız durumu biraz zorlaştırabilir. Çünkü evde dikkatimizi dağıta bilecek etkenler daha fazladır. Bunun için kütüphaneye, sakin bir kafeye gidebilirsiniz ya da evde çalışacaksanız evdeki yakınlarınıza belli bir süre için sizi rahatsız etmemelerini rica ederek odanızda çalışa bilirsiniz.

Konu plan listesi yapın

Yabancı dil öğrenmeye başlayan bazı insanlar kendilerine konu planı listesi yapmaz. Yani öğrenmesi gereken konuları sırayla düzenli bir şekilde belirlemez. Nereden nasıl başlanması gerektiğini bilmeden yabancı dil çalışmak sonradan motivasyonunuzu ciddi bir şekilde düşürecektir ve bu da öğrenmenize engel olacaktır. İlk olarak öğrenmek istediğiniz dilde hangi seviyede olduğunuzu belirleyin. Sonra ise kendinizi geliştirmek için gerekli konuları belirleyin ve çalışmaya başlayın. Gerekli konuları sırayla belirlemeniz için bu dilin dersini veren bir hocadan yardım isteye bilirsiniz.

Bol bol tekrar yapın

Her gün 30 dakikanızı yeni öğrendiğiniz kelimeler ve bilgileri tekrarlamaya ayırın. Bunun için oturup 30 dakika boyunca durmadan tekrar yapmanıza gerek yok. 10 dakika sabah kalktığınızda, 10 dakika eğer bir yere gidiyorsanız otobüsteyken ve 10 dakika akşam çayınızı yudumlayarak geri kalanını tekrar ede bilirsiniz. Yani bunun için kolay bir şekilde zaman ayrılabilir. Düzenli bir şekilde dil öğrenmek önemlidir ama tekrar olmazsa öğrenmeniz uzayacaktır. Yabancı dil çalıştıktan sonra diğer ders gününe kadar  yeni öğrendiğiniz bilgilerin yüzde ellisini unutabilirsiniz. Bu bilgilerin beyninizde kalıcı bir yer edinmeleri için her gün tekrar yapmaya çalışın.

Yararlı alışkanlıklar edinin

Her gün 10-15 tane yeni kelime ezberlemek gibi yararlı alışkanlıklar edine bilirsiniz. Bu sizin dili öğrenmenizi daha da hızlandıracaktır.Çevirileriyle birlikte 100 kelimelik bir liste hazırlayın ve her gün 10 tanesini ezberleyin. Eğer görsel hafızanız güçlüyse listeyi fotoğraflı yapabilirsiniz. Bu listedeki 100 kelimeyi öğreneceğiniz dilde en fazla kullanılan kelimelerden yapmaya çalışın ve her öğrendiğiniz kelimenin karşısına artı koyun. Ne kadar çok kelime öğrendiğinizi görmek motivasyonunuzu yükseltecektir.

 

Yabancı dilde filmler, videolar izleyin

Öğrenmek istediğiniz dilde filmler ve videolar izlemeniz, şarkılar dinlemeniz çok önemli bir faktördür. Bu dili taşıyan insanların nasıl konuştuğunu duymak o dili öğrenmenizi daha da kolaylaştıracaktır, çünkü kelimelerin telaffuzuna kulağınız az da olsa alışmış olacaktır. Bazı Avrupa ülkelerinde filmler dublaj olunmaz ve sadece altyazıyla izlenir, bu yüzden orada yaşayan insanlar ingilizceyi daha iyi bilirler. Sürekli yabancı dili duymak o dili öğrenmeyi rahat bir hale getirir.

Yabancı insanlarla konuşun

Bir çok yabancı dil öğrenen kişi dilin gramerini ve söz ezberini iyi yapsa da biriyle konuşmaya geldiğinde bir anda panik oluyor ve en kolay şeylere bile cevap veremiyor. O yüzden devamlı olarak o dili taşıyan insanlarla konuşmanız size çok yardımcı olacaktır ve daha hızlı gelişmenizi sağlayacaktır. Bunun için internet üzerinden başka ülkelerden insanlarla konuşabilir yada yaşadığınız yerde speaking toplulukları varsa onlara katıla bilirsiniz. Devamlı olarak bu dilde mesajlaşmanız ve konuşmanız sizin hem yeni kelimeler öğrenmenize hemde o kelimeleri cümlede nasıl kullanabileceğinizi öğrenmenize yardım edecektir.

Telefonunuzun dilini değiştirin

Elimizden düşmeyen telefonlarımızın dilini değiştirmek yeni kelimeler öğrenmeniz ve o dile alışmanız için iyi bir fikir. Telefonda karşınıza çıkan yazıların genel olarak ne anlama geldiğini bildiğiniz için kelimelerin anlamını tahmin edebilirsiniz. Bu ilk başlarda sizin için biraz zor olabilir ama bir süre sonra buna alışacaksınız. Her gün kullandığınız sosyal medyada yabancı dilde olan sayfaları takip etmek de, sizin için etkili bir yöntem olacaktır. Bu sürekli sizin o dilde paylaşımlar görmenizi ve okumanızı sağlayacaktır.

Yabancı dildeki metinleri çevirin

Dil öğrenmenin en etkili yöntemlerden biride sürekli yabancı dilde kitap, hikaye, metin okumak ve onları çevirmektir. Çünkü aynı zamanda hem yeni kelime öğreniyor, hemde o kelimeyi cümle içinde nasıl kullanabileceğinizi görüyorsunuz. Sadece hikaye ve kitap değil o dildeki sevdiğiniz şarkıları da çevirebilirsiniz. Bunun sayesinde öğrendiğiniz yeni kelimeleri bir yere yazarak sürekli tekrar etmeniz kelime bilginizi daha da artıracaktır.

Kendiniz için en uyuz hoca olun. Disiplinli ve sistematik bir şekilde çalışın. Yanlış yaptığınızı fark eder etmez o yanlışınızı hemen düzeltin. Eğer sizinle beraber aynı dili öğrenen bir arkadaşınız varsa bunu oyun haline de getirebilirsiniz. Kartlara kelimeler yazın ve sırayla kart çekin. Kelimenin türkçede ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor. En sonda en çok kelime anlamını bilen kişi kazanmış olur. Bu şekilde oyunlar düşünebilir ve dil öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir