En İlginç 10 Alerji Türü

Tıp dünyasında ”Alerji” terimi ilk kez çocuk doktoru olan Clemens von Pırquet tarafından kullanılmıştır. O bazı hastalarının toza ve bazı gıda türlerine karşı farklı tepkiler verdiğini fark etmiştir.Dünya nüfusunun tam %40’nın belirli şeylere karşı alerjisi var. Bu alerjiler genelde duymaya alıştığımız toza, çiçeğe ve bazı yemeklere karşı olsa da, bazen çok şaşırtıcı alerji türleri de duyuyoruz. Bu şaşırtıcı alerjiye sahip olan insanlar zor şartlar altında yaşamak zorunda kalıyorlar.

İşte 10 garip alerji türü;

1. Suya karşı

Vücudumuzun 80% sudan oluşsa da ve suyu kullanmaktan vazgeçmemiz mümkün olmasa da bazı insanların suya karşı alerjisi vardır. Dünyada bu alerjiye sahip olan kişi sayı 50 den fazla değil. Kısa bir duş ve bir bardak su derinin üzerinde kızartılara ve kaşıntıya neden olabilir. Kendi göz yaşları ve tükürükleri bile bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

2. Kablosuz bağlantıya karşı

Teknoloji geliştikçe yeni alerjilerle de tanışıyoruz. Kablosuz bağlantıya karşı alerjisi olan kişi için telefona gelen aramalar ve wifi olan bir ortamda bulunmak tam bir işkence gibidir. Belirtiler arasında baş ağrısı, görme zorluğu, eklemlerde şiddetli ağrılar vardır. Belirtileri üşütme belirtilerine çok benzediğinden dolayı kablosuz bağlantıya alerjisi olduğunu bilmeyen insan sadece üşüttüğünü düşünebilir. Wifi olan ortamdan çıktıktan sonra ise belirtiler anında yok oluyor.\

3. Kafeine karşı

Bazı insanlar kafeinin onlarda yarattığı yan etkiler yüzünden kahve tüketimlerini kısıtlı tutarlar ama kafeine karşı alerjisi olan insanlarda işler biraz daha ciddidir. Bu alerjiye sahip olan insanların kafein tüketmeleri onların halüsinasyon görmelerine, panik ataklar geçirmelerine ve nefes darlığı çekmelerine neden olabilir.

3. Spora karşı

Spor yapmamak için çok güzel bir neden değil mi? Bu alerjiye sahip olan insanlar hafif bir sabah sporundan sonra bile alerjinin belirtileriyle yüzleşe bilirler. Belirtileri arasında nefes darlığı ve derinin tahriş olması gibi reaksiyonlar vardır. Dünyada bu alerjiye sahip insan sayısı ise 1000 kişi.

4. Paraya karşı

Hiç hoş olmayan alerji türlerinden biri daha. Bu tür insanlarda parayla temas sonrası kaşıntı ve deri üzerinde kızartılar yaranabilir. Bu belirtiler bazılarının demir parayla bazılarının ise kağıt parayla teması sonrası ortaya çıkar. Demir paralar zaman geçtikçe oksitleşir ve yaranan nikel sonucu insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kağıt paralarda alerjik reaksiyona neden olan şey ise çoğunlukla parada kullanılan mürekkeptir.

5. Soğuğa karşı

Soğuk havadayken deriyi kızartılara, kurumalara, çatlamalara ve yanmalara maruz bırakan bu alerji cilt dokusunu ciddi bir şekilde kötü etkiliyor ve alerjiyi taşıyan kişiyi zor durumda bırakıyor. Soğuk havada vücut histamin seviyesini yükseltir bu da cildin kaşınmasına, tansiyonun düşmesine ve alerjik şok yaşanmasına neden olur. Bu belirtiler sadece soğuk hava sayesinde değil soğuk suyla temasta da kendini göstere bilir. Bu alerjiye sahip olan insanlar sık sık yaşadıkları yeri değiştirmek zorunda kalabiliyorlar.

6. Güneşe karşı

Bu tür insanlar güneş ışığına uzun süre maruz kaldıktan sonra derilerinde kızartı, şişme ve su kabarcıkları oluşabilir.Güneşli günde dışarı çıktıklarında vücutlarını kapatacak giysiler giyiyor ve güneşe karşı şemsiye kullanıyorlar.

7. Balık kokusuna karşı.

Balık kokusu birçok insanı rahatsız etse de bazı insanlar kendilerini bu konuda biraz daha geliştirmişler. Çok nadir görünen bu alerji türüne sahip olan insanlar balık kokusu aldıklarında nefes darlığı ve kaşıntı yaşıyorlar.

8. Huş ağacının yanında elma yemek

Çok garip seslenen bu alerjinin sebebi doktorlar için hala gizemli kalmaya devam ediyor. Bu alerjiye sahip olan İrlandalı Grace Morleyin ne elmaya karşı ne de huş ağacına karşı alerjisi olmasa da, bu ağacın yanında elma yemesi onda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Alerjik reaksiyonlar ise nefes darlığı olarak kendini gösteriyor.

9.Tere karşı.

Suya karşı olan alerjiden farklı olarak bu alerjide hasta sadece tere karşı alerjik reaksiyonlar gösteriyor. Doktorlar çok nadir görünen bu alerjiye, terdeki hangi maddenin neden olduğunu araştırıyor.

10.Tüm yiyeceklere karşı.

İnsanların bazı yiyeceklere karşı alerjisinin olması artık hiç kimseyi şaşırtmıyor… Peki hiç tüm yiyeceklere karşı alerjisi olan biri hakkında duydunuz mu? Böyle bir şey asla olamaz diye düşünsek de Avusturalyada bir erkek bu alerjiden dolayı çok zor şartlar altında yaşıyor. Bir şey yediğinde şiddetli mide ağrılarına maruz kalan Avusturalya sakini, hayatta kalması için gereken bu ihtiyacını sadece beslenme borusuyla giderebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir