Dünyadaki En Yaygın 10 Fobi

Fobi insanın kontrolü altında olmadan yaranan korkudur. Herkesin korktuğu bir şey vardır ve bu korkular çoğu zaman normal ve doğal korkulardır ama bazen bunlar fobiye dönüşür ve rahatsız edici bir hal alır. Psikoterapistler şimdiye kadar 500 den fazla fobi kayda almışlardır.İnsanlar arasında en çok yaygın olan 10 fobiye bakalım.

1. Niktofobi

Niktofobi karanlık korkusudur. Yaş ve cinsiyet sınırlaması olmayan bir korkudur. On çocuktan sekizinde bu korku vardır. 18 yaşından sonra ise yüz kişiden onunda görüle bilecek korkudur. Bu fobiye sahip olan insanlar karanlıktan çok, orada saklana bilecek şeylerden korkuyolar. Yani o an insanın fantezisi o korkuyu daha da derinleştirebilir. Bu fobiye sahip olan insanlar karanlıkta panik olmaya başlar ve bir şey görmekten korkdukları için ona bakamazlar.

2. Akrofobi

Akrofobi yükseklik korkusudur ve en çok yaygın olan ikinci fobidir. Bu fobiye sahip olan insanlar yüksek bir yerde bulunduklarında ya da yüksek bir binada pencereden aşağıya doğru baktıklarında panik olmaya başlar ve hareketlerini, davranışlarını kontrol etmekte zorluk çekerler. Bazılarında o an baş dönmesi ve mide bulantısı da ola bilir. Bu korkuya sahip olan insanların bir kısmına aşağıya doğru baktıklarında atlama isteği geliyor ve bunu yapmaktan korkuyorlar. Bu tür insanlar intihar etmek hakkında düşünmeseler bile atlama isteğini durdurmakta zorluk çekerler.

3. Hematofobi

Hematofobi kan korkusudur. Kendi kanınızı ya da başkasının kanını gördüğünüzde kalp atışı hızlanması, terleme, solgunlaşma ve hipotansiyon yaşıyorsanız o zaman bu fobiye sahipsiniz demektir. Bu fobiye sahip olan insanlar kan gördüklerinde bayıla bilirler. Bu fobinin nedeni genetik ya da çocuklukta yaşanan travmalar yüzünden ola bilir.

4. Klostrofobi

Klostrofobi kapalı alan korkusudur. Bu fobiye sahip olan insanlar kapalı alanda kaldıklarında panik olmaya başlarlar ve hatta bayıla bilirler. Araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde beşi ila yüzde altısı ( 5-6% ) bu fobinin ağır şekline sahip. Bu fobinin belirtileri sadece kapalı alanda kaldıkta değil, giyilmiş dar giysi  ve çok sıkılmış kravat sonucu da ortaya çıkabilir.

5. Aviofobi

Aviofobi uçuş korkusudur. Bu korku uçuş yapmak zorunda kalan birçok insanı zor durumda bırakır. Uçağa bindikten sonra yaşana bilecek bir felaketin olması ya da uçağın düşme riskini düşünen insanlar panik olmaya başlar ve mide bulantısıyla baş ağrısı yaşarlar. Akrofobi (yükseklik korkusu) ve tanatofobi (ölüm korkusu) gibi fobilerde uçuş korkusuna neden olabilir.

6. Tanatofobi

Tanatofobi ölüm korkusudur. Bu fobi insanın dünyaya karşı bakış açısı ve dini ile ilişkilidir. Nedeni, yakın birinin ölümünden sonra yaşanan psikolojik travma ya da dini inanışlar olabilir. Ölümden bir çok insan korkar ama bu fobiye sahip olan insanlar durmadan ölüm hakkında düşünürler ve bunu kontrol etmekte zorluk çekerler.

7. Araknofobi

Araknofobi örümcek korkusudur. Birçok kişi bu korkuyu çocukluktan beri hisseder. Etrafında ki insanların örümceklerden korktuğunu gören çocukta da bu korku yaranmaya başlar. Bazı milletler bu korkunun ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bunun nedeni ise onların kültüründe örümceklerin korkunç olmayan şirin canlılar olarak görülmesidir.

8. Otofobi

Otofobi yalnızlık korkusudur. Bu fobiye sahip olan insanlar yalnız kalırsa sıkılmaya, rahatsız olmaya, panik olmaya başlar ve hiç kimseye gerekmediklerini hissederler. Kötü durumda,  panik ataklar geçirir ve bazıları hayatına son vermeye çalışır. Bu fobinin nedenleri genellikle çocuklukta yaşanmış travmalar ve yakın birini kaybettikten sonra oluşmuş travmalar yüzünden olabiliyor. Bazılarında ise bunun nedeni modern toplumda kendi yerlerini bulamamalarıdır. Bu fobi genellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarda daha çok görülüyor.

9. Glossofobi

Glossofobi topluluk karşısında konuşma korkusudur. Psikologlara göre bu korku insanların %95’inde bulunsa da bunların sadece %3’ünde glossofobi vardır. Tanıdıklarından oluşan topluluk karşısında bile çıkış yaparlarsa, heyecandan titreme, kekeleme, terleme, hızlanan kalp atışı gibi sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Fobinin sık görünen nedenleri özgüven eksikliği ve çocuklukta yaşanan travmalardır.

10. Ofidiyofobi

Ofidiyofobi yılan korkusudur. Birçok insan yılandan korkar ama bu fobiye sahip olan insanlarda işler biraz daha ciddidir. Bu korkuyu ağır bir şekilde yaşayan insan sürekli olarak evine yılan girmiş olabileceğini ve yılan tarafından ısırıla bileceğini düşünüyor ve bu düşüncelerini kontrol edemiyor.

Her ülkede farklı fobilerin yaygın olma oranları aynı değildir. Bu farklılığın nedeni toplumun kültüründen ve coğrafi şartların aynı olmamasından ileri geliyor. Yukarıda anlatmış olduğumuz fobilerden Türkiye’de en yaygın olanlar Klostrofobi (kapalı alan korkusu) ve Akrofobidir (yükseklik korkusu).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir