Çıplak Ayakla Yürünemeyen Yer; Tsingy de Bemeraha Millî Parkı

Mucizelerle dolu dünyamızda bir sürü şaşırtıcı yer bulunmakta. Bu yerlerden biri de Madagascarda bulunan Taş Ormanı olarak da bilinen ”Tsingy de Bemeraha Millî Parkı”. İlginç jeolojik oluşumu ve sivri uçlu  büyük kayalarıyla muhteşem bir manzara yaratan bu yer gerçekten de taş ormanını anımsatıyor. Madagascar adasının Batısında yer alan Tsing de Bemeraha Milli Parkı UNESCO tarafından ”Dünya Mirası” listesine dahil edildi.

Yaklaşık 200 milyon yıl önce burada dibinde kalker katmanları oluşan bir okyanus bulunmaktaydı. Yıllarca süren tektonik hareketlilikler sonucu oluşan kalker katmanları suyun üzerine çıktı. Korumasız kalan bu oluşumlar zamanla yağmur, rüzgar ve diğer doğa olaylarına maruz kalarak çökmeye başladılar. Böylelikle sonda en dayanıklı kayaların sağlam kalmasıyla bu muhteşem manzaralı yer oluştu. Şimdiyse bu kocaman kayaların arasında hareketli bir yaşam var olmakta.

Madagaskarlılar, labirinti anımsatan bu keskin kayaları ”Thıngy” adlandırıyorlar. Yani ”Çıplak ayakla yürünmeyen yer”. 

Yüksekliği 50 metreye ulaşan bu kayaların arasında çok nadir bulunan ağaçlar bulunmakta. Bu ağaçların üzerinde ise hayvan türlerinin nadir temsilcileri hayatlarını sürdürmekte.(Her yerde göremeyeceğimiz kuş türleri, beyaz lemurlar..) Taş ormanında düzgün bir yer yüzeyi bulamazsınız ve bazı yerlere insanların girmesi mümkün değil. Bu tür yerler nadir bulunan hayvan ve bitki türlerinin hayatta kalmasını kolaylaştırıyor. Aynı zamanda 1927 yılında alınan kararla, burası rezerv oldu ve hayvanlar kanunlar gereği ciddi bir şekilde korunmakta.

Taş ormanının aşağı kısmında mağaralar ve orman kanyonları bulunmakta. Genel olarak alan tropikal yaprak döken ormanlar ve kserofitik bitkilerle kaplı ( sütleğen, baklagiller, zambak..) Uçsuz bucaksız mangrov çalılıkları, tertemiz suyu olan gölleri ve nadir görülen bitki ve hayvan türleriyle, büyülü bir yer düşünün. Anlayacağınız burayı muhteşem yapan şey sadece sivri uçlu kocaman kayalar değil aynı zamanda zengin flora ve faunası. 

Burada 6 nadir bulunan lemur türü, 52 nadir bulunan kuş türü ve 8 ilginç sürüngen türü bulunmakta. 

Taş ormanında bulunan insanlar bu yerde düzgün olmayan yer yüzeyi yüzünden zorla yürüdüklerini bildiriyorlar. Neden ‘‘Çıplak ayakla yürünemeyen yer” adını verdiklerini tahmin edebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir