Çinde Doğanın Ele Geçirdiği Terkedilmiş Köy

Gouqi adası Çinin doğu kısmında yer alan ve Shengsi adaları olarak bilinen 400 adadan biri. Bu adadaki köyde bir zamanlar aileleri ile birlikte 2000’den fazla balıkçı yaşamaktaydı. Köydeki büyük liman sayesinde anakaraya tuttukları balıkları gönderiyorlar ve bu şekilde kazandıkları parayla hayatlarını sürdürüyorlardı. Kıyıları balıkçılarla ve evleri insanlarla dolu bu köy bir anda kimsesiz kalıyor. Hayatlarını balık satarak geçindiren bu insanlar ana karada balıkçılık yapmanın daha gelirli olduğunu öğrendikten sonra ana karaya giderek köyü terk ediyorlar. Hızla kente göç eden insanlar sayesinde köy 2002 yılında tamamıyla bom boş kalıyor. 

Boş kalan köyün artık yeni bir sahibi vardı.. Doğa. Tam 20 yıldır doğanın ele geçirdiği köy tam bir masal alemine dönüşüyor ve sosyal medyada yayılan fotoğrafları sayesinde çok popülerleşiyor. Sarmaşıklar ve türlü bitkiler evleri sarıyor ve ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor. Uzun zamandır terk edilmiş ve unutulmuş bu büyülü yer 2015’de popülerlik kazanıyor ve bu yeri görmek isteyenler gün geçtikçe çoğalmaya başlıyor. Böylelikle köy sonunda turistler için açılıyor. Fakat adanın yetkililerinin dediğinde göre burası turistler için tehlikeliydi.Uzun zaman önce yapılmış ve bir daha tamir edilmemiş bu evlerin sağlamlığı soru altındaydı. Bu yüzden de resmi sayfalarında buranın tehlikeli olduğunu ve turistlerin dikkatli olması gerektiğini yayımlayarak bir uyarıda bulundular.

Uzun bir süre yapılan planlamalar sonrası sonunda doğanın ele geçirdiği köyü izlemek için bir alan yapıldı. Bu alana giriş parası 3 dolar ve insanlar orada durarak köyü izleyebiliyorlar. Köyün içinde gezerek yeşil evleri daha yakından görmek isteyenler ise 8 dolara bu isteklerine ulaşabilirler.

Köyü ziyaret etmiş gezginler buranın çok büyülü, gizemli ve ilginç bir yer olduğunu ve Çin’deki hiçbir yere benzemediğini bildiriyorlar. 

Eski zamanlarda burada yaşayan insanlardan alınan röportajlar da çok ilginç:

” Doğa sanki bu yere yeniden sahip olsun diye insanları buradan kovmuş. Buranın en başından beri doğaya ait olduğunu hissediyordum” Huang Dang.

” Bazı insanlar adadan korkuyor ve burada hayaletlerin olduğunu söylüyor. Bu yüzden köye ‘Hayaletler köyü” de diyorlar. Burada uzun süre yaşadım ve bir tanesini bile görmedim.” Huang Dan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir