Asla Gitmek İstemeyeceğiniz Ada: Queimada Grande

Brezilyada, Sao Paulonun güneyinde Queimada Grande isimli küçük bir ada bulunmakta. Uzaktan bakınca çok hoş, ağaçlarında yetişen meyvelerden yiyerek kıyısında güneşlenebileceğiniz bir yer olarak görünse de, yakından bakınca işler değişiyor. ”Yılanlar Adası” olarak da bilinen bu ada dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olarak bilinmekte.

Adanın kayaları sık bitki örtüsüyle kaplı. Burada bir birinden lezzetli meyveleri olan ağaçlar bulunsada, bu meyveleri toplayabilecek biri maalesef yok. Yerliler Quimeada Grandenin kıyısına yaklaşmaktan bile çok korkuyor ve adayı ”Ölüm Adası” olarak adlandırıyorlar. Buna sebep olan şey ise adanın zehirli yılanlarla dolup taşması.

Adada bir çok zehirli yılan türü yaşasa da, buranın asıl sahibi bothrops insularis türü olan yılanlardır. Bu yılan türü dünyanın en zehirli yılanlarından biri olarak bilinmekte ve son yıllarda ciddi bir şekilde artış göstermekte ( Artış gösterse de bu adaya gitmediğiniz süreçte bir sorun yok). Bu yılanlar tarafından ısırılan kişi anında felç oluyor ve vücuda giren zehir doku nekrozuna neden oluyor ( dokunun geri dönüşülmeyecek şekilde zarar görmesi). Bu tür tarafından ısırılan her hangi bir canlı çok hızlı bir şekilde ölür. ( Örneğin bothrops insularis tarafından ısırılan fare 2-3 saniye içinde ölüyor) Bu yüzden ısırılan canlıya tıbbi yardım göstermek pek mümkün olmuyor.

Queimada Grande adası hakkında bir çok efsane bulunmakta. Hatta bu efsaneler arasında adanın nasıl bu kadar tehlikeli bir hale geldiğini anlatan hikayeler de bulunmakta:
Efsaneye göre çok eski zamanlarda bu adaya hazinesini saklamak isteyen deniz korsanları gelmiş. Hazineyi büyük kayaların arasında saklayan korsanlar onun etrafına bir kaç zehirli yılan bırakmış. Böylelikle hazineye hiçbir insan yaklaşamayacaktı. Korsanlar tarafından terk edilmiş adada yılanlar git gide çoğalmaya başlamış ve ada böylelikle çok tehlikeli bir hal almış.

Diğer efsane ise şanssız bir balıkçıyı anlatıyor. Yorgun ve susuz kalmış balıkçı adayı fark ederek dinlenmek için teknesiyle oraya doğru yüzüyor. Adada yetişen meyvelerden yiyerek ağaçların gölgesinde dinlenmek isteyen balıkçı, teknesinden iner inmez hemen bir yılan tarafından ısırılıyor. Korkuyla teknesine geri oturan balıkçı zehirin etkisiyle saniyeler içinde ölüyor. Uzun zaman boyunca o şekilde kalan şanssız balıkçı daha sonra diğer balıkçılar tarafından bulunuyor.

Üçüncü efsane ise adada yaşayan deniz feneri bekçisi ve ailesi hakkında. Gece uyuyan ailenin evine bir sürü yılan giriyor. Derin uykudan uyanan bekçi ve ailesi endişeli bir şekilde adayı terk etmeye çalışsa da daha sonra yılanlar tarafından ısırılarak hayatını kaybediyor. Bedenleri ise adanın etrafında dolaşan askerler tarafından bulunuyor. Bu mesleğin insan için tehlikeli olduğu görüldükten sonra adaya otomatik deniz feneri yerleştiriliyor.
Brazilya Yetkilileri tarafından bu adaya giriş resmi bir şekilde yasaklandı. Yasak olmasa dahi bu adaya kendi isteği ile girmek isteyen birinin olduğunu düşünmek bir hayli zor.
Buraya sadece araştırma yapmak için gelen bilim insanları yada çekim ekipleri girebilir. Adaya koruyucu kıyafetlerle giren tecrübeli kişiler gerekli ekipmanları yanlarında bulunduruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir