Arılar Futbol Oynayabilir mi? İşte Futbolcu Arılar

Bir çoğumuz bunu fark etmesek de arılar dünyada çok önemli ve büyük bir role sahiptirler. Çevre bilimcileri tarımsal ekosistemde çok önemli olan bu böceklerin gittikçe azalmasının insanlık için tehlikeli olabileceğini söylüyor. Günlük tükettiğimiz yemeklerin 60%-90% da arıların katkısı bulunmaktadır. Tozlaşmaya büyük katkısı olan arılar olmaz ise çiçekler, meyveler ve sebzeler de olmaz. 

Peki arıların zeki canlılar olduğunu ve onlara verilen komuta uyabileceklerini biliyor muydunuz? Arıların akıllı varlıklar olduğunu anlayan bilim insanları bunu kanıtlamak için arılar üzerinde birçok araştırmalar yaparak farklı deneyler uygulamışlardır. Bu deneylerden birinde arılar yemek elde edebilmek için ipi kendilerine doğru çekiyordu. Fakat arılar doğar ortamlarında da  nektar elde edebilmek için çiçeklerin yapraklarını çekerek benzer bir harekette bulunuyorlardı. Yani bu hareket onlar için doğal olan ve alıştıkları bir hareketti. Sıradaki deneyde araştırmacılar arılara doğal ortamda yapmadıkları ve alışık olmadıkları bir hareket yaptırmaya çalıştılar. Arılar onların hareket ettirebilecekleri küçüklükte olan topu ön bacaklarının yardımıyla çizilmiş dairenin içine itiyorlardı. Böylelikle top daireye girer girmez arılara ödül olarak yemek veriliyordu.

Bunu arıya öğretebilmek için ilk olarak çubuk yardımıyla topu oynatarak arıya ne yapması gerektiğini gösterdiler. Çubuktan sonra topu arının görmediği alta yerleştirilmiş mıknatıs sayesinde hareket ettirmeye başladılar. Bunları izledikten sonra ne yapması gerektiğini anlayan akıllı arı bu hareketleri tekrarlayarak yemeğine ulaşmayı başardı. Daha sonra bunu öğrenen arılara 3 arı grubu daha katıldı. Her gruba deneyin farklı kısımları gösterildi. Bir gruba sadece topun nasıl hareket ettiğini, diğerlerine bu hareketi öğrenmiş arıların topu nasıl daireye getirip yemek elde ettiklerini ve sonuncu gruba dairenin içindeki topun yanına yemek konulduğunu gösterdiler. Belli bir zaman sonra üç yöntem de işe yaradı ve arıların hepsi yemek elde etmek için gereken algoritmaları yerine getirmeyi başardılar. Üstelik araştırmacılar arılar için bir kaç tane top koyduklarında arılar hep daireye en yakın topu seçtiler ve topun renginin değiştirilmesi onları şaşırtmadı. ( Top ilk olarak sarıydı, yerine siyah top koyulsa da arılar yinede aynı algoritmaları yerine getirebiliyorlardı). 

Bu araştırmaların sonucu olarak bilim insanları arıların ilk defa normal faaliyetleri dışında bir faaliyette bulunduklarını ve onları eğiterek belli hedeflere yönetebileceklerini bildirdiler. Bu o demek oluyor ki, eğer uzmanlar bunu gerçekten de yapabilirlerse arılar sayesinde hayatımız daha da kolaylaşabilir. Üstelik bir çok konuda önemli olan arıların değişen ortama uyum göstermesi, hızla değişen çevre koşullarına da uyum göstere bileceklerinin umudunu veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir