Akıllı Biri Olduğunuzu Kanıtlayan 10 Özellik

İnsanların hareketlerine, farklı durumlara karşı olan tepkilerine ve diğer insanlarla olan ilişkilerine bakarak onların nasıl biri olduğunu az çok anlaya biliriz. Hatta insanların hareketlerini istemsizce analiz edip onlara karakterleri konusunda tanı koymayı çok severiz. Bu sinirli biri..bu çok stresli..buysa çok korkak. Peki bir insanın akıllı oluğunu gösterecek özelliklerin de olduğunu biliyor muydunuz? İşte insanın akıllı biri olduğunu kanıtlayacak 10 özellik:

Bir çok şeyi bilmediğini kabullenmek.

 Akıllı biri hiçbir zaman her şeyi bildiğini veya da çok şey bildiğini söylemez ve bir çok şeyi hala bilmediğini kabullenir. ”Bilmiyorum” demekten çekinmez ve bundan utanmaz. ”Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir” – Sokrates.

Kolay adapte olmak.

 

Akıllı insanlar çok kolay adapte olma becerisine sahiptirler ve birçok duruma zorluk çekmeden alışabiliyorlar. Yeni bir iş, yeni bir şehir yada ülke. Bilinçleri yeni bir ortama göre davranışlarını kolay bir şekilde değiştirebiliyor.

Yalnız kalmayı sevmek.

Akıllı insanlar zamanını yalnız geçirmekten daha çok zevk alırlar. Kendilerine daha çok zaman ayırarak düşünceleriyle baş başa kalmaya önem verirler.

Meraklı olmak.

Meraklı olmak ve etrafında nelerin olup bittiğini öğrenme isteği de akıllı olmanın bir belirtisidir. Bu tür insanlar yeni bilgilere ve düşüncelere hep açıktırlar. Sürekli soru sormayı ve olanları araştırmayı severler.

Kitap aşkı.

Daha çok bilmek ve daha çok bilgi elde etmek isteyen insanları, bu istekleri sıklıkla kitap okumaya itiyor. Hangi konuda olursa olsun kitap okumayı seviyorlar ve bundan zevk alıyorlar.

Geniş dünya görüşü.

Geniş dünya görüşüne sahip olan insanlar asla olaya bir noktadan bakmazlar. Buna bir çok noktadan bakarak analiz ederler. Yani olanlara subjektif değil objektif bir şekilde bakmaya çalışırlar. Diğer insanlar onun tam tersi bir düşünceye sahip olsalar bile onların da düşüncelerine önem vererek olayı daha geniş bir şekilde analiz ederler.

Mizah anlayışı.

Bir insanın mükemmel bir mizah anlayışı varsa IQ seviyesinin yüksek olduğundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bu tür insanlar her konuda kaliteli şaka yaparak insanları güldürmeyi ve bazı gergin durumları şakalarıyla yumuşatmayı çok iyi bir şekilde başarırlar. Hatta bazen arkadaşlarıyla yaptıkları şakalara bayılana kadar güldükleri halde başkaları onların neye güldüklerini anlamayabiliyor.

Empati kurma becerisi.

Bazı kendini akıllı sanan insanlar kibirli ve anlayışsız şekilde davranırlar ve diğerlerinin hisleri pek umurlarında olmaz. Bu tür insanlar aslında düşündükleri kadar akıllı değildirler ve maalesef eğer bu şekilde davranmaya devam ederlerse hiçbir zaman bunu öğrenemeyecekler. Gerçekten akıllı olan insanlar başkalarının düşüncelerine önem verirler. Kendilerini başka birinin yerine koyma ve empati kurma becerisine sahiptirler. Karşısındaki insanların neden bu düşünceye sahip olduklarını anlamaya çalışırlar.

Kolay şekilde odaklanma.

Yapılan araştırmalara göre IQ seviyesi yüksek olan birçok insan işlerine kolay bir şekilde odaklanabiliyor ve uzun bir süre dikkati dağılmadan işine devam edebiliyor. Bu tür insanlar kendileri için önemli olan bir işe tüm dikkatlerini vererek arka planda olan olayları kolayca aldırmaya bilirler.

Kendini kontrol edebilme becerisi.

Zeki insanlar farklı durumlarda kendilerini kolay bir şekilde kontrol edebiliyor ve mantıklı kararlar alabiliyorlar. 2009 yılında gönüllülerin katıldığı bir deney yapılmıştır. Bu deneyde insanlara para teklif edilmiştir ama iki seçim sunulmuştur. Parayı hemen şimdi  ya da bir kaç ay bekledikten sonra alabilirler. Eğer beklerler ise o zaman daha çok para alma şanslarının olduklarını bildiriyorlar. Araştırma sonuncunda yüksek IQ ye sahip olan insanların beklemeyi seçtiklerini diğer insanların ise hemen almayı seçtiklerini öğreniyorlar. Yani zeki insanlar daha iyi bir sonuç için kendilerini kontrol ederek sabırlı bir şekilde beklemeyi becerebiliyorlar.

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir