7 Madde’de Kolayca Para Biriktirme Yöntemi

Tasarruf ve birikim yapmak her birimizin aklına bir kere bile olsa gelmiştir ama birçoğumuzda bu sadece bir düşünce olarak kalmıştır. Bunun sebebi tasarrufa ve para birikimine nasıl başlayacağımızı bilmiyor olmamızdır. Milyonlar bile kazansanız paranızı bilinçli bir şekilde idare etmek çok önemlidir, çünkü eğer düşünmeden kazandığınız kadar harcama yaparsanız sermayenizde bir gelişmenin olması söz konusu bile değildir. Birçok geliri yüksek olan insanın paralarını dikkatle harcadığını fark etmişsinizdir. Kısacası az ya da çok kazanmanızın bir önemi yoktur ve konforlu bir hayat için tasarruf mutlaktır.

Para birikimi yapmak kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar ve gelecekte oluşabilecek zorluklar için hava yastığı görevini görür. İnsanlar gelecek harcamalarını düşünmedikleri gibi geçen ayki maaşlarının da nelere harcandığını hatırlamazlar. Yapılan araştırmalara göre birçok insan geçen ayki maaşlarının yüzde yirmibeşini (25%) neye harcadığını bilmez. Buda o demek oluyor ki, pazarlamacılar gerçekten iyi bir iş çıkarmış ve sizin paranızı kontrol edememenizi çok güzel bir şekilde kullanmışlar. Peki tasarruf ve birikim nasıl yapılır?

1. Hedef belirleyin

Para biriktirmeye başlamadan önce bunu ne için yapacağınızı belirleyin. Yeni bir araba için mi? Yeni bir ev? Ya da gelecekte paraya ihtiyacınız ola bileceğini mi düşünüyorsunuz? Hedef belirlemek çok önemlidir çünkü motivasyonunuzu yükseltir ve belirli bir şey için tasarruf yapmaya başlarsınız.\

2. Harcamalarınızı not alın

Tasarruf yapmanın en önemli kurallarından biri de harcamalarınızın genel olarak nelere gittiğini ve her gün neye ne kadar harcadığınızı not almaktır. Örneğin aylık harcamalarınız sadece market alışverişine, araba harcamalarına, elektriğe, suya, kıyafet alışverişine gidiyor. Bunları sırayla yazın ve market alışverişinin altına markette yaptığınız harcamaları yazın. Diğerlerini de bu şekilde doldurun ve harcamalarınızı analiz edin. Eğer yazmakla uğraşmak istemiyorsanız, o zaman bunun için kullanılan bir uygulama indirip harcamalarınızı oraya kaydedebilirsiniz. Böylelikle yaptığınız gereksiz harcamaların farkına varacaksınız ve daha bilinçli bir şekilde para harcayacaksınız.

3.Maaşı alır almaz bir kısmını ayırın

Para ayırma işini daha sonraya bırakmayın çünkü büyük ihtimalle harcanacak. Maaşı aldıktan sonra yüzde onunu (10%) birikime yatırın ve o parayı unutun. Böylelikle elinizde kalan paraya göre hareket edeceksiniz ve gereksiz harcamalar yapmayacaksınız. Eğer evde biriktirdiğiniz parayı harcayabileceğinizi düşünüyorsanız, o zaman güvenilir bir bankada birikim hesabı açıp paranızı oraya yatıra bilirsiniz.

4.Alışverişe listeyle gidin.

Eminim markete sadece ekmek ve süt almak için gittiğinizde alışveriş sepetinizde bir anda sihirli bir şekilde çikolatalar, cipsler ve başka atıştırmalık yiyecekler belirmiştir. İşte bunun olmaması için evden çıkmadan önce gerçekten size gereken şeyleri bir kağıda ya da telefonunuzdaki not defterine yazın ve alışveriş sırasında o listedekiler dışında asla başka bir şey almayın.

5. Nakit para kullanın.

Bazı insanlar kredi kartıyla alışveriş yaptığında harcadığı parayı görmediği için ne kadar harcadıklarına çok önem vermezler ve birçok gereksiz harcamada bulunurlar. Eğer bu sizde de böyle ise, o zaman hemen karttan parayı çekip nakit olarak kullanmaya başlayın. Nakit para ne kadar harcadığınızın farkında olmanızı ve bunu dikkatli bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

6.Alışverişi nerede yapacağınızı belirleyin

Birçoğumuz alışveriş yapmak için hiç düşünmeden en yakında olan markete gireriz ama belkide alacağımız şeyin aynısı başka yerde daha uygun bir fiyata satılıyordur. Alacağınız ürünlerin en uygun fiyata satıldığı yerleri belirleyin ve alışverişlerinizi oradan yapın. Böylelikle tasarruf yapmış olursunuz.
Markete gittiğinizde sadece göz hizasındaki ürünlere bakmayın, çünkü orada genel olarak en pahalı olanlar yer alır. Aşağıdaki ürünlere bakarsanız daha uygun fiyata olanları bula bilirsiniz.

7.Hemen krediye koşmayın.

Eğer belli bir amaç için paraya ihtiyacınız varsa, o zaman ilk olarak tasarruf yapmaya başlayın. Yaptığınız tasarruf sayesinde ve maaşınızın bir kısmını ayırarak para biriktirin. Eğer ek olarak para kazanabilme gibi bir şansınız varsa bunu değerlendirin. En sonunda eğer yinede paraya ihtiyacınız kalırsa o zaman kredi çekin. Yani kredi çekmek sizin için hep en son çözüm olsun. Zaten ilk gerekenleri yapmanız sayesinde paranın bir kısmını toplamış olacaksınız ve buda daha az kredi çekmenizi sağlayacaktır.

Küçük Tavsiyeler:

  • Markete aç gitmeyin. O şekilde mağazadaki her şeyi almak isteyebilirsiniz
  • Dışarıya çıktığınızda yanınıza çok para almayın. Onları harcama isteği gelebilir.
  • Küçük paraları bir kenara atmayın, biriktirin. (1 lira ayda 30 TL yılda 365 TL eder)
  • Pahalı bir şey almadan önce 24 saat bekleyin ve kendinize ” Bu bana gerçekten gerekiyor mu?” diye sorun. Bazen o anın etkisiyle almak istediğiniz ürünü aldıktan sonra ona çokta ihtiyacınızın olmadığını fark edersiniz. 24 saat beklemek böyle bir durumun yaşanmasının karşısını alacaktır.
  • Sürekli kullandığınız son kullanma tarihi uzun olan ürünlerin indirimde olduğunu görürseniz tasarruf etmek için birkaç tane ala bilirsiniz.

İlk başlarda bunları yapmak size zor gele bilir ama bunları disiplinli ve düzenli bir şekilde yaparsanız, bir süre sonra bunu alışkanlık haline getirdiğinizi fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir