2020’de Yaşanacak 9 Astrolojik Olay

Bildiğiniz üzere 2020 bize bol bol felaket getirdi ve halada getirmeye devam ediyor. Ama bu yılda gözlemlenebilecek güzel astrolojik olaylarda olacak. Biraz da olsa bu yılın stresinden uzaklaşarak bu olayları izleye bilirsiniz. Gökyüzüne bakmanız için işte birkaç sebep:

1. Venüs gözükecek

Venüs Güneş ve Aydan sonra gökyüzündeki en parlak gezegendir.Bu güzel ve parlak gezegen Nisan ayı boyunca her gün batımından sonra Batıdan yükselecektir.Dünyanın neresinde olursanız olun bu güzelliği görebileceksiniz. Venüs’ün en parlak halini 27 Nisan sabaha karşı saat 5’te görebilirsiniz. Yıldızlardan farklı olarak Venüs’ün saçtığı parlaklık titremiyor. Bu gezegen sakince ve güçlü bir şekilde parlıyor. Hatta UFO dedikodularının bazıları astrolojiden anlamayan ve gökyüzünde Venüs’ü gören insanlar tarafından yayılmıştır.

2. Güneş tutulması

Uzayda Güneşle Ay bazen bir birlerinden öyle bir uzaklıkta yer alıyorlar ki, Dünyadan bakıldığında aynı boyutta gibi gözüküyorlar. Bazen Güneş tutulması zamanı, Ay Dünyaya çok yakın oluyor ve böylelikle Güneşin yüzeyini tam bir şekilde örtüyor. Böyle Güneş tutulmalarından biri 21 Haziranda olacak. Bu Güneş tutulması Kongo Demokratik Cumhuriyeti,  Güney Sudan, Etiyopya, Arap Yarımadası, Pakistan, Kuzey Hindistan, Güney Çin, Tayvan Adası ve diğer Afrika ve Asya ülkelerinde mükemmel bir şekilde gözükecektir.

3. Jüpiter gözükecek

Güneş sisteminin en büyük gezegenlerinden biri olan Jüpiter 14 Temmuzda Dünya ve Güneş ile aynı çizgide hizalanacak.  Dünyadan çok uzakta olan gezegen, 14 Temmuzda gökyüzünde, tüm gece boyunca yıldıza benzer bir şekilde parlayacaktır. Bu güzel gezegen yıldızdan farklı olarak parıltısı titremeyen, beyaz renkli bir nesne olarak gözükecektir. Teleskopla bakarsanız Jüpiter’in en büyük 4 uydusunu bile görebilirsiniz.

4. Satürn gözükecek

Eğer Jüpiter’i görmeye yetişemediyseniz üzülmeyin, tam 6 gün sonra, yani  20 Temmuzda gökyüzünde Satürn’ü görebileceksiniz. Bu gezegen tüm gece boyu gökyüzünde parlayacak. Parlaklığı sarı renginde olan gezegenin halkalarını görebilmek için büyük bir teleskoba ihtiyacınız var.

5. Perseid gök taşı yağmuru

En meşhur gök taşı yağmurlarından biri olan Perseid gök taşı yağmurunu sıcak Ağustos ayında gözlemleye bileceksiniz. Kayan yıldızlar 11,12,13 ağustos gece ve sabaha yakın saatlerde gözükecektir. 12 Ağustos güneş doğmadan önceki saatlerde bu yağmur daha aydın gözükecektir. Gök taşı yağmurunu izlemek için büyük şehirlerden uzak bir yer seçin ve gözünüzün karanlığa alışması için 20 dakika boyunca karanlığa, yani gökyüzüne bakın.

6. Mars gözükecek

 Gökyüzünde parlayan Jüpiter ve Satürn gibi Mars da bu yıl gökyüzünde parlayacak. Mars daha yakın olduğu için daha parlak bir şekilde gözükecek. Bu kırmızı gezegen ekim ayında daha da parlak bir şekilde gözükecek ve 13 ekimde en parlak haliyle gökyüzünü süsleyecek. EarthSky’ın verilerine göre Mars Dünyaya 62 milyon km. yaklaşacak. 2020 yılından sonra benzeri bir yaklaşım 2035 yılında gözükecektir.

7. Geminid Meteor Yağmuru

2020’in en güzel meteor yağmuru Geminid meteor yağmuru olacak. Bu yağmuru 13 aralık gecesi ve 14 aralık sabaha yakın saatlerde göre bilirsiniz. İkizler  takımyıldızlarından gelen meteorlar yavaş ilerleyen beyaz çizgiler olarak gözüküyorlar. Bu meteor yağmuru Yeni Ay ile denk geldiği için gökyüzü aydın bir şekilde gözükecektir ve bu da meteor yağmurunu daha iyi izlememiz için çok güzel bir ortam yaratacaktır.

8. İkinci Tam Güneş Tutulması

Bu güneş tutulması Güney Amerika’dan geçecek. Tam güneş tutulması Güney Şili’de ve Arjantin’de mükemmel bir şekilde gözlemlene bilecektir. Eğer bu ülkelerde iseniz şanslısınız. Güneş Tutulması tam 2 dakika 10 saniye boyunca sürecek ve bu sırada o muhteşem Taç Küreyi göreceksiniz.

9.Jüpiter ve Satürn yaklaşacak

Güneş sisteminin en büyük gezegenleri olan Jüpiter ve Satürn kavuşacaklar. Bu iki gezegen her 20 yılda bir kavuşurlar. Ama bu yıl bir birlerine daha çok yaklaşacaklar. En son böyle bir yaklaşım 1963 yılında görülmüştü. Astronomlar bu kavuşmayı bu yılın sonlarına doğru, güneş batımından sonra, Güneybatıda gökyüzünde özel teleskoplarla izleyebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir